Заев на средбата со Ромео Демократските процеси мора да се одблокираат

Заев на средбата со Ромео: Демократските процеси мора да се одблокираат!

Макфакс | на 4.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска се сретна со амбасадорот на Р Италија во Р Македонија, Карло Ромео. На средбата е констатирана потребата од деблокада на демократските процеси во Македонија,...

Заев до Ромео Нема да дозволиме последици на штета на граѓаните и на државата

Заев до Ромео: Нема да дозволиме последици на штета на граѓаните и на државата

Позитив | на 4.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска со италијанскиот амбасадорот Карло Ромео разговарал за политичката криза во Македонија. На средбата, како што соопштуваат од партијата, е констатирана потребата...

Заев Следни чекори на парламентарното мнозинство се нов собраниски претседател и реформска влада

Заев: Следни чекори на парламентарното мнозинство се нов собраниски претседател и реформска влада

Фактор | на 4.2017

Лидерот на СДСМ денеска остварил средба со италијанскиот амбасадор во земјава при што од средбата била испратена порака дека е неопходна итна деблокада на демократските процеси. Заев соопштил дека парламентарното мнозинство...

Средба на претседателот на СДСМ Заев со италијанскиот амбасадор Ромео

Средба на претседателот на СДСМ Заев со италијанскиот амбасадор Ромео

Идивиди | на 4.2017

Скопје, 21 април 2017 (МИА) - Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска се сретна со амбасадорот на Италија во Македонија, Карло Ромео, при што, соопштува СДСМ, е констатирана потребата од деблокада на...

Заев на средбата со Ромео Демократските процеси мора да се одблокираат

Заев на средбата со Ромео: Демократските процеси мора да се одблокираат!

A1on | на 4.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска се сретна со амбасадорот на Р.Италија во Р.Македонија, Карло Ромео. На средбата е констатирана потребата од деблокада на демократските процеси во Македонија, во...

Заев на средбата со Ромео Демократските процеси мора да се одблокираат

Заев на средбата со Ромео: Демократските процеси мора да се одблокираат!

+Инфо | на 4.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев денеска се сретна со италијанскиот амбасадор, Карло Ромео. На средбата е констатирана потребата од деблокада на демократските процеси во Македонија, во интерес на граѓаните...

СДСМ Со блокадата на Парламентот се загрозуваат државните интереси

СДСМ: Со блокадата на Парламентот се загрозуваат државните интереси

Вест | на 4.2017

СДСМ преку соопштение денеска оценува дека блокадите во Собранието на Република Македонија и поттикнувањето на тензии меѓу граѓаните претставува погазување на Уставот и загрозување на стабилноста на државата....

Средба на Заев со италијанскиот амбасадор

Средба на Заев со италијанскиот амбасадор

Нова ТВ | на 4.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска се сретна со амбасадорот на Италија во земјава, Карло Ромео. Како што се наведува во соопштението од партијата, на средбата е констатирана потребата од деблокада...

СДСМ излезе со ново соопштение до јавноста Еве што порачува

СДСМ излезе со ново соопштение до јавноста! Еве што порачува

Бизнис вести | на 4.2017

СДСМ излезе со ново соопштение. Ви го пренесуваме во целост: Институциите, пратениците и политичките партии имаат обврска да ја спроведат мнозинската волја на граѓаните кои на 11 декември јасно се изјаснија...

Амнестија на функционери за мирен трансфер на власта

Амнестија на функционери за мирен трансфер на власта?

Р.С. Европа | на 4.2017

ДУИ останува на тврдењето дека има средби на лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, иако од двете партии негираат. Аналитичарите оценуваат дека и покрај јавно спротиставените ставови, на крајот кризата ќе треба...

СДСМ Со блокадата на парламентот се загрозуваат државните интереси

СДСМ: Со блокадата на парламентот се загрозуваат државните интереси

Телеграф | на 4.2017

СДСМ преку соопштение денеска оценува дека блокадите во Собранието на Република Македонија и поттикнувањето тензии меѓу граѓаните претставува погазување на Уставот и загрозување на стабилноста на државата....

ДУИ Груевски и ЗАев одржаа неколку лидерски средби

ДУИ: Груевски и ЗАев одржаа неколку лидерски средби

Прес 24 | на 4.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети тврди дека лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Никола Груевски и Зоран Заев на тет- а-тет средби бараат излез од институционалната криза. Од ДУИ информираат дека веќе имало неколку...

Што стои позади изјавите на Ахмети Целта широка коалиција или нов политички договор

Што стои позади изјавите на Ахмети? Целта широка коалиција или нов политички договор?!

Reporter.mk | на 4.2017

Ставот на Ахмети дека клучот за излез од кризата е кај ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, директно води кон формирање широка коалиција или кон нов политички договор, сметаат извори упатени во стратегијата на лидерот на...

ДВ ДУИ игра за широка коалиција и нови избори  Заев се потешко до нова Влада

ДВ: ДУИ игра за широка коалиција и нови избори - Заев се потешко до нова Влада

Прес 24 | на 4.2017

Широка коалиција или нов политички договор кријат изјавите на Ахмети дека клучот за решението на кризата е кај ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, пишува Дојче Веле , медиум кој важи за близок до СДСМ, повикувајќи се на...

СДСМ Со блокадата на Парламентот се загрозуваат државните интереси

СДСМ: Со блокадата на Парламентот се загрозуваат државните интереси

Утрински | на 4.2017

СДСМ преку соопштение денеска оценува дека блокадите во Собранието на Република Македонија и поттикнувањето на тензии меѓу граѓаните претставува погазување на Уставот и загрозување на стабилноста на државата....

СДСМ Блокадата на мнозинската волја повлекува одговорност

СДСМ: Блокадата на мнозинската волја повлекува одговорност

Актуелно24 | на 4.2017

Институциите, пратениците и политичките партии имаат обврска да ја спроведат мнозинската волја на граѓаните кои на 11 декември јасно се изјаснија за промени, велат од СДСМ и дополнуваат дека блокадите...

СДСМ Блокадата на мнозинската волја повлекува одговорност

СДСМ: Блокадата на мнозинската волја повлекува одговорност

Точка | на 4.2017

Институциите, пратениците и политичките партии имаат обврска да ја спроведат мнозинската волја на граѓаните кои на 11 декември јасно се изјаснија за промени, велат од СДСМ и дополнуваат дека блокадите...

СДСМ Вељаноски и Иванов не смеат да ги штитат криминалните платформи на Груевски

СДСМ: Вељаноски и Иванов не смеат да ги штитат криминалните платформи на Груевски

Фактор | на 4.2017

СДСМ ги предупредија Иванов и Вељаноски дека блокирањето на државните институции има висока цена за граѓаните и за тоа тие треба да поднесат одговорност. „Институциите, пратениците и политичките партии...

СДСМ Блокадата на мнозинската волја повлекува одговорност

СДСМ: Блокадата на мнозинската волја повлекува одговорност

Макфакс | на 4.2017

Институциите, пратениците и политичките партии имаат обврска да ја спроведат мнозинската волја на граѓаните кои на 11 декември јасно се изјаснија за промени, велат од СДСМ и дополнуваат дека блокадите...

Средба на претседателот на СДСМ Заев со италијанскиот амбасадор Ромео

Средба на претседателот на СДСМ Заев со италијанскиот амбасадор Ромео

Сител | на 4.2017

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска се сретна со амбасадорот на Италија во Македонија, Карло Ромео, при што, соопштува СДСМ, е констатирана потребата од деблокада на демократските процеси во Македонија,...

СДСМ Вељаноски и Иванов не смеат да ги штитат криминалните платформи на Груевски

СДСМ: Вељаноски и Иванов не смеат да ги штитат криминалните платформи на Груевски

Фокус | на 4.2017

Институциите, пратениците и политичките партии имаат обврска да ја спроведат мнозинската волја на граѓаните кои на 11 декември јасно се изјаснија за промени, бара СДСМ и истакнува дека блокадите во Собранието,...

СДСМ Со блокадата на Парламентот се загрозуваат државните интереси

СДСМ: Со блокадата на Парламентот се загрозуваат државните интереси

ТВ Нова | на 4.2017

СДСМ преку соопштение денеска оценува дека блокадите во Собранието на Република Македонија и поттикнувањето на тензии меѓу граѓаните претставува погазување на Уставот и загрозување на стабилноста на државата....

СДСМ На ВМРО ДПМНЕ приоритет им е да ја блокираат државата

СДСМ: На ВМРО-ДПМНЕ приоритет им е да ја блокираат државата

Канал 5 | на 4.2017

Блокадите во собранието, поттикнувањето тензии меѓу граѓаните и насилства што водат кон целосна парализа на државата е погазување на уставот и на правото во Македонија и загрозување на стабилноста! Тоа...

СДСМ Со блокадата на Парламентот се загрозуваат државните интереси

СДСМ: Со блокадата на Парламентот се загрозуваат државните интереси

Алсат-М | на 4.2017

СДСМ преку соопштение денеска оценува дека блокадите во Собранието на Република Македонија и поттикнувањето на тензии меѓу граѓаните претставува погазување на Уставот и загрозување на стабилноста на државата....

СДСМ Блокадата на Собранието е погазување на Уставот и на правото

СДСМ: Блокадата на Собранието е погазување на Уставот и на правото

МКД | на 4.2017

Блокадите во Собранието, поттикнувањето тензии меѓу граѓаните и насилства што водат кон целосна парализа на државата е погазување на Уставот и на правото во Македонија и загрозување на стабилноста, соопшти...

Блокадата на мнозинската волја повлекува сериозни дела против државните интереси и одговорност

Блокадата на мнозинската волја повлекува сериозни дела против државните интереси и одговорност!

Бриф | на 4.2017

Соопштение на СДСМ: Институциите, пратениците и политичките партии имаат обврска да ја спроведат мнозинската волја на граѓаните кои на 11 декември јасно се изјаснија за промени. Блокадите во Собранието,...

СДСМ Блокадата на мнозинската волја повлекува одговорност

СДСМ: Блокадата на мнозинската волја повлекува одговорност

24 вести | на 4.2017

Блокадите во Собранието, поттикнувањето тензии меѓу граѓаните и насилства што водат кон целосна парализа на државата е погазување на Уставот и на правото во Македонија и загрозување на стабилноста, велат...

СДСМ: Блокадата на мнозинската волја повлекува одговорност!

Нетпрес | на 4.2017

Интегрален текст од соопштението на СДСМ: Институциите, пратениците и политичките партии имаат обврска да ја спроведат мнозинската волја на граѓаните кои на 11 декември јасно се изјаснија за промени. Блокадите...

СДСМ Велјаноски и Иванов не смеат да ги штитат криминалните платформи на Груевски

СДСМ: Велјаноски и Иванов не смеат да ги штитат криминалните платформи на Груевски

Позитив | на 4.2017

Државата мора без одложување да профункционира! Демократските процеси е неоходно да продолжат, стои во соопштението на СДСМ. Институциите, пратениците и политичките партии имаат обврска да ја спроведат...

Тешка магла над процесите во Македонија

Тешка магла над процесите во Македонија

DW | на 4.2017

Ставот на Ахмети дека клучот за излез од кризата е кај ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, директно води кон формирање широка коалиција или кон нов политички договор, сметаат извори упатени во стратегијата на лидерот на...

СДСМ Блокадата на мнозинската волја повлекува сериозни дела против државните интереси и одговорност

СДСМ: Блокадата на мнозинската волја повлекува сериозни дела против државните интереси и одговорност!

A1on | на 4.2017

„Институциите, пратениците и политичките партии имаат обврска да ја спроведат мнозинската волја на граѓаните кои на 11 декември јасно се изјаснија за промени. Блокадите во Собранието, поттикнувањето тензии...

СДСМ Блокадата на мнозинската волја повлекува сериозни дела и одговорност

СДСМ: Блокадата на мнозинската волја повлекува сериозни дела и одговорност

Локално | на 4.2017

„Вељаноски и Иванов не смеат да ги штитат криминалните платформи на Никола Груевски и на раководството на ВМРО-ДПМНЕ“, вели СДСМ. Институциите, пратениците и политичките партии имаат обврска да ја спроведат...

СДСМ Блокадата на мнозинската волја повлекува сериозни дела против државните интереси и одговорност

СДСМ: Блокадата на мнозинската волја повлекува сериозни дела против државните интереси и одговорност!

Reporter.mk | на 4.2017

Институциите, пратениците и политичките партии имаат обврска да ја спроведат мнозинската волја на граѓаните кои на 11 декември јасно се изјаснија за промени. Блокадите во Собранието, поттикнувањето тензии...

СДСМ Блокадата на мнозинската волја повлекува сериозни дела и одговорност

СДСМ: Блокадата на мнозинската волја повлекува сериозни дела и одговорност

+Инфо | на 4.2017

Институциите, пратениците и политичките партии имаат обврска да ја спроведат мнозинската волја на граѓаните кои на 11 декември јасно се изјаснија за промени, бара СДСМ и истакнува дека блокадите во Собранието,...

Германска донација за кочанската детска градинкa

Германска донација за кочанската детска градинкa

Вечер | на 4.2017

Намалување на листата на деца кои чекаат да бидат примени во градинката и проширување на капацитетите на детската установа е бенефитот од донацијата од Германската амбасада која што чини околу 5.000 евра,...

Груевски и Заев имаат директни средби за што

Груевски и Заев имаат директни средби- за што?

Локално | на 4.2017

Во зградата на парламентот не  е само килавата режирана дебата, туку се случува и еден поконкретен дијалог. Се разбира тој е зад камерите, и јавноста. Се тврди дека лидерите на двете најмоќни партии Зоран...

Стигна првата закана од меѓународната заедница

Стигна првата закана од меѓународната заедница

Утрински | на 4.2017

Предупредувањата на меѓународната заедница по се' изгледа завршија, доаѓа време за санкции кон тие што ја опструираат новата влада Слободанка Јовановска По серијалот на предупредувања, пораки, совети и...

ДУИ тврди дека Заев и Груевски преговараат

ДУИ тврди дека Заев и Груевски преговараат

Утрински | на 4.2017

Од ВМРО-ДПМНЕ и од СДСМ ги демантираа тврдењата на пратеникот од ДУИ Реџаил Исмаили дека двајцата лидери имаат средби и повторија дека остануваат на истите позиции Татјана Поповска Наспроти најавите од...

Алтхаузер Има излез а тоа е да се избере спикер и да се формира влада

Алтхаузер: Има излез, а тоа е да се избере спикер и да се формира влада

Фокус | на 4.2017

Има излез од политичката криза, постои пат, порача денеска германската амбасадорка Кристине Алтхаузер, која денеска беше во посета на Кочани. -Имаме изборен резултат, ќе треба да се формира Влада, првин...

Нема тет а тет средби меѓу Заев и Груевски

Нема тет-а-тет средби меѓу Заев и Груевски

Дневник | на 4.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети тврди дека лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Никола Груевски и Зоран Заев на тет-а-тет средби бараат излез од институционалната криза. Од ДУИ информираат дека веќе имало неколку...

Алтхаузер Постои излез ќе треба да се формира Влада

Алтхаузер: Постои излез, ќе треба да се формира Влада

Бриф | на 4.2017

Неопходно е итно формирање на влада и избор на нов собраниски спикер – порача германската амбасадорка Кристине Алтхаузер која беше во посета на Кочани. „Постои излез и постои пат, а тоа е имаме изборен...

Алтхаузер Има излез од кризата треба да се формира влада

Алтхаузер: Има излез од кризата, треба да се формира влада

МКД | на 4.2017

Германската амбасадорка Кристине Алтхаузер денеска порача дека има излез од политичката криза и дека постои пат. „Имаме изборен резултат, ќе треба да се формира Влада, а прво треба да се избере спикер...

ВМРО ДПМНЕ и СДСМ велат дека немало средби Заев Груевски

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ велат дека немало средби Заев-Груевски

Фактор | на 4.2017

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ги отфрлаат информациите изнесени од ДУИ дека деновиве се одржале лидерски средби меѓу партиските лидери, Никола Груевски и Зоран Заев, објави Фокус . „Нема ние за што да разговараме...

ВМРО ДПМНЕ и СДСМ негираат дека Груевски и Заев се сретнале

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ негираат дека Груевски и Заев се сретнале

Фокус | на 4.2017

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ги отфрлаат информациите изнесени од ДУИ дека деновиве се одржале лидерски средби меѓу партиските лидери Никола Груевски и Зоран Заев. -Нема ние за што да разговараме со Груевски, велат...

Ахмети Тимоние Двете македонски политички партии да се вклучат без одлагање за да се најде решение

Ахмети-Тимоние: Двете македонски политички партии, да се вклучат без одлагање за да се најде решение

Фактор | на 4.2017

Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети денеска се сретна со францускиот амбасадор во Македонија, Кристијан Тимониер. На средбата се разговарало за политичката ситуација во земјата, геополитичкитe...

Алтхаузер Да се почитува изборниот резултат и да се формира влада

Алтхаузер: Да се почитува изборниот резултат и да се формира влада

Reporter.mk | на 4.2017

Има излез од политичката криза, постои пат. Имаме изборен резултат, ќе треба да се формира Влада, првин треба да се избере спикер во Собранието, изјави германската амбасадорка Кристине Алтхаузер. – Задачите...

Секој со свој предлог за излез од кризата  заеднички нема на повидок

Секој со свој предлог за излез од кризата - заеднички нема на повидок

Канал 5 | на 4.2017

Албанските политички партии топката за излез од полтичката криза ја префрлаат на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. Од ДУИ велат дека ги направиле сите чекори кои зависеле од нив за да се формира парламентарно мнозинство...

ДУИ Деновиве се одржале неколку средби меѓу Груевски и Заев

ДУИ: Деновиве се одржале неколку средби меѓу Груевски и Заев

Фактор | на 4.2017

Од ДУИ велат дека деновиве се одржале неколку средби меѓу лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Никола Груевски и Зоран Заев, со цел надминување на политичката криза, објави Фокус . „ДУИ го изоде својот дел од...

Алтхаузер Неопходно е итно формирање на влада

Алтхаузер: Неопходно е итно формирање на влада

24 вести | на 4.2017

Задачите се на маса и од нивното остварување зависи почетокот на реформите, смета германската амбасадорка во Македонија Кристине Алтхаузер која запрашана дали постои излез од кризата, испрати идентичен...

ДУИ Неколку дена се одржуваат лидерски средби меѓу Груевски и Заев

ДУИ: Неколку дена се одржуваат лидерски средби меѓу Груевски и Заев

Фокус | на 4.2017

Од ДУИ велат дека деновиве се одржале неколку средби мегу лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Никола Груевски и Зоран Заев, во насока на надминување на политичката криза. -Според нашите информации,веке неколку...

ДУИ Неколку дена се одржуваат лидерски средби меѓу Груевски и Заев

ДУИ: Неколку дена се одржуваат лидерски средби меѓу Груевски и Заев

Reporter.mk | на 4.2017

Од ДУИ велат дека деновиве се одржале неколку средби мегу лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Никола Груевски и Зоран Заев, во насока на надминување на политичката криза. -Според нашите информации,веке неколку...

ДУИ Неколку дека се одржуваат лидерски средби меѓу Груевски и Заев

ДУИ: Неколку дека се одржуваат лидерски средби меѓу Груевски и Заев

Фокус | на 4.2017

Од ДУИ велат дека деновиве се одржале неколку средби мегу лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Никола Груевски и Зоран Заев, во насока на надминување на политичката криза. -Според нашите информации,веке неколку...

Политичка криза можни се санкции од страна на САД

Политичка криза, можни се санкции од страна на САД

Алсат-М | на 4.2017

Пораките на американскиот Стејт Департмент дека сите оние кои ги попречуваат демократските процеси во земјава ќе бидат повикани на одговорност, значи предупредување за санкции, смета поранешниот амбасадор...

Алтхаузер Има излез од политичката криза  да се избере спикер па влада

Алтхаузер: Има излез од политичката криза – да се избере спикер па влада

Макфакс | на 4.2017

Има излез од политичката криза, постои пат. Имаме изборен резултат, ќе треба да се формира Влада, првин треба да се избере спикер во Собранието, изјави германската амбасадорка Кристине Алтхаузер која денеска...

САД и ЕУ го креваат тонот се спомнува судска одговорност

САД и ЕУ го креваат тонот, се спомнува судска одговорност

+Инфо | на 4.2017

САД и Европската унија сè погласно повикуваат да се почитуваат изборните резултати од предвремените избори во декември лани, да се прекине неизвесноста, да се избере претседател на Собранието и да се изгласа...

Средба Ахмети Тимоние ДУИ со поддршка на промените и реформите на парламентарното мнозинство

Средба Ахмети-Тимоние: ДУИ со поддршка на промените и реформите на парламентарното мнозинство

Локално | на 4.2017

Демократската унија за интеграција (ДУИ) како победничка партија на Албанците даде поддршка на реформското парламентарно мнозинство за да се формира нова влада која ќе ја спроведува агендата и однапред...

Средба Ахмети-Тимоние

Нетпрес | на 4.2017

Демократската унија за интеграција (ДУИ) како победничка партија на Албанците даде поддршка на реформското парламентарно мнозинство за да се формира нова влада која ќе ја спроведува агендата и однапред...

Ахмети се сретнал со францускиот амбасадор

Ахмети се сретнал со францускиот амбасадор

Р.С. Европа | на 4.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска се сретнал со амбасадорот на Франција во Македонија Кристијан Тимониеи разговарале за актуелната политичка состојба, соопштија од партијата. Според партиското соопштение,...

Средба Ахмети Тимоние

Средба Ахмети-Тимоние

A1on | на 4.2017

Демократската унија за интеграција (ДУИ) како победничка партија на Албанците даде поддршка на реформското парламентарно мнозинство за да се формира нова влада која ќе ја спроведува агендата и однапред...

Ахмети Македонските партии веднаш да се заложат за итно решение ДУИ ќе продолжи со конструктивните напори

Ахмети: Македонските партии веднаш да се заложат за итно решение, ДУИ ќе продолжи со конструктивните напори

Точка | на 4.2017

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, одржа работна средба со францускиот амбасадор Кристијан Тимоние, пришто отворено разговараa за политичката ситуација во земјата, геополитичкитe...

Средба Ахмети Тимоние

Средба Ахмети-Тимоние

Канал 5 | на 4.2017

Според партиското соопштение, Ахмети елаборирал за сите конструктивни чекори што ги презела ДУИ за излез од кризата, во согласност со очекувањата на граѓаните и на меѓународната заедница. Лидерот на ДУИ...

Амбасадорката Алтхаузер побара избор на Спикер па нова влада

Амбасадорката Алтхаузер побара избор на Спикер па нова влада

Фактор | на 4.2017

Германската амбасадорка Кристине Алтхаузер при денешната посета на Кочани посочи дека има можност за излез од политичката криза но, за тоа треба веднаш да се следат демократските принципи. - Има излез...

Алтхаузер Има излез од кризата задачите се веќе на маса

Алтхаузер: Има излез од кризата, задачите се веќе на маса

Нова ТВ | на 4.2017

Има излез од политичката криза, постои пат. Имаме изборен резултат, ќе треба да се формира Влада, но прво треба да се избере спикер во Собранието, изјави германската амбасадорка во Македонија Кристине...

СДСМ Да престанат опструкциите на граѓанската волја

СДСМ: Да престанат опструкциите на граѓанската волја

Вест | на 4.2017

СДСМ денеска соопшти дека парламентарното мнозинство, како што истакнува, избрано на легитимни избори од околу 700.000 граѓани, ќе постапи според уставните должности и ќе избере нов собраниски претседател...

Ахмети до Тимоние Македонските партии итно да се заложат за излез од кризата ДУИ ќе биде конструктивна

Ахмети до Тимоние: Македонските партии итно да се заложат за излез од кризата, ДУИ ќе биде конструктивна

МКД | на 4.2017

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети, денеска во Тетово имаше работна средба со францускиот амбасадор во Македонија, Кристијан Тимоние на која што разговарале за политичката...

Ахмети Македонските партии веднаш да се заложат за итно решение ДУИ ќе продолжи со конструктивните напори

Ахмети: Македонските партии веднаш да се заложат за итно решение, ДУИ ќе продолжи со конструктивните напори

Макфакс | на 4.2017

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, одржа работна средба со францускиот амбасадор Кристијан Тимоние, пришто отворено разговараa за политичката ситуација во земјата, геополитичкитe...

Албанските политички партии чекаат ВМРО ДПМНЕ и СДСМ да се договорат

Албанските политички партии чекаат ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ да се договорат

Канал 5 | на 4.2017

Од ДУИ велат дека ги направиле сите чекори кои зависеле од нив за да се формира парламентарно мнозинство и  нова влада и охрабруваат седнување на заедничка маса. Од БЕСА за Канал 5 велат дека лидерска...

Ахмети до Тимоние Ќе вложиме дополнителни напори за излез од кризата

Ахмети до Тимоние: Ќе вложиме дополнителни напори за излез од кризата

+Инфо | на 4.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, денеска имаше средба со францускиот амбасадор во Македонија, Кристијан Тимоние. Од кабинетот на Ахмети соопштија дека отворено се разговарало за политичката ситуација во земјата,...

Германска донација за кочанската детска градинкa

Германска донација за кочанската детска градинкa

A1on | на 4.2017

Намалување на листата на деца кои чекаат да бидат примени во градинката и проширување на капацитетите на детската установа е бенефитот од донацијата од Германската амбасада која што чини околу 5.000 евра,...

Алтхаузер Постои излез од кризата треба да се формира влада

Алтхаузер: Постои излез од кризата, треба да се формира влада

+Инфо | на 4.2017

Има излез од политичката криза, постои пат. Имаме изборен резултат, ќе треба да се формира Влада, првин треба да се избере спикер во Собранието, изјави германската амбасадорка Кристине Алтхаузер. - Задачите...

Ахмети  Тимониер Партии да се заложат за итно решение ДУИ ќе продолжи со своите конструктивни напори

Ахмети - Тимониер: Партии да се заложат за итно решение, ДУИ ќе продолжи со своите конструктивни напори

Прес 24 | на 4.2017

Денес во Тетово, претседателот на Демократската Унија за Интеграција, г. Али Ахмети, одржа работна средба со францускиот амбасадор во Македонија, г. Кристијан Тимониер. Лидерот на ДУИ, г. Ахмети и амбасадорот...

Алтхаузер  Излезот е во избор на собраниски спикер и формирање влада

Алтхаузер - Излезот е во избор на собраниски спикер и формирање влада

Р.С. Европа | на 4.2017

„Има излез од политичката криза, постои пат. Имаме изборен резултат, ќе треба да се формира Влада, првин треба да се избере спикер во Собранието“, изјави германската амбасадорка Кристине Алтхаузер, која...

Германска донација за кочанската детска градинкa

Германска донација за кочанската детска градинкa

Денешен | на 4.2017

Намалување на листата на деца кои чекаат да бидат примени во градинката и проширување на капацитетите на детската установа е бенефитот од донацијата од Германската амбасада која што чини околу 5.000 евра,...

Алтхаузер Постои излез ќе треба да се формира Влада

Алтхаузер: Постои излез, ќе треба да се формира Влада

24 вести | на 4.2017

Неопходно е итно формирање на влада и избор на нов собраниски спикер - порача германската амбасадорка Кристине Алтхаузер која беше во посета на Кочани. „Постои излез и постои пат, а тоа е имаме изборен...

Германска донација за кочанската детска градинкa

Германска донација за кочанската детска градинкa

Прес 24 | на 4.2017

Намалување на листата на деца кои чекаат да бидат примени во градинката и проширување на капацитетите на детската установа е бенефитот од донацијата од Германската амбасада која што чини околу 5.000 евра,...

Средба Ахмети Тимоние

Средба Ахмети-Тимоние

Сител | на 4.2017

Демократската унија за интеграција (ДУИ) како победничка партија на Албанците даде поддршка на реформското парламентарно мнозинство за да се формира нова влада која ќе ја спроведува агендата и однапред...

Ахмети Македонските партии веднаш да се заложат за итно решение ДУИ ќе продолжи со конструктивните напори

Ахмети: Македонските партии веднаш да се заложат за итно решение, ДУИ ќе продолжи со конструктивните напори

Reporter.mk | на 4.2017

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, одржа работна средба со францускиот амбасадор Кристијан Тимоние, пришто отворено разговараa за политичката ситуација во земјата, геополитичкитe...

СДСМ Државните институции треба да обезбедат мирен трансфер на власта

СДСМ: Државните институции треба да обезбедат мирен трансфер на власта

Актуелно24 | на 4.2017

Парламентот и сите институции имаат обврска да го овозможат формирањето на Владата низ мирен трансфер на власта, порачаа од СДСМ. „Секоја институција и секој поединечно мора да биде свесен дека постапувањето...

Ахмети  Тимоние ВМРО ДПМНЕ и СДСМ без одложување да најдат решение за кризата

Ахмети – Тимоние: ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ без одложување да најдат решение за кризата

ТВ 21 | на 4.2017

Демократската унија за интеграција (ДУИ) како победничка партија на Албанците даде поддршка на реформското парламентарно мнозинство за да се формира нова влада која ќе ја спроведува агендата и однапред...

Средба на Ахмети со францускиот амбасадор Тимоние

Средба на Ахмети со францускиот амбасадор Тимоние

Нова ТВ | на 4.2017

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети денеска се сретна со францускиот амбасадор во Македонија, Кристијан Тимониер. Како што соопштија од ДУИ се разговарало за политичката ситуација...

САД и ЕУ го креваат тонот Иванов и Груевски тврди на уши

САД и ЕУ го креваат тонот, Иванов и Груевски тврди на уши

+Инфо | на 4.2017

Ние ќе работиме со нашите европски партнери на охрабрување на политичарите, да престанат со нивните опструкции, вклучувајќи и земање на одговорност за нивните постапки, е вчерашната отворена порака што...

Спасов Ахмети ги изедначи СДСМ кои се борат со режим и ВМРО ДПМНЕ кои се борат за автократија

Спасов: Ахмети ги изедначи СДСМ кои се борат со режим и ВМРО-ДПМНЕ кои се борат за автократија

Фактор | на 4.2017

По средбата со Карл Билд, Али Ахмети изјавил дека ДУИ дава конструктивен придонес за надминување на кризата со тоа што дал согласност да се формира парламентарно мнозинство. Но, решението на кризата зависело...

СДСМ Вршителот на должноста претседател е должен да овозможи формирање влада

СДСМ: Вршителот на должноста претседател е должен да овозможи формирање влада

Бриф | на 4.2017

Парламентарното мнозинство избрано на легитимни избори од околу 700.000 граѓани ќе постапи според уставните должности и ќе ги избере новиот собраниски претседател и новата реформска Влада, порачува СДСМ....

Германска донација за кочанската детска градинкa

Германска донација за кочанската детска градинкa

Сител | на 4.2017

Намалување на листата на деца кои чекаат да бидат примени во градинката и проширување на капацитетите на детската установа е бенефитот од донацијата од Германската амбасада која што чини околу 5.000 евра,...

СДСМ Опструкциите на граѓанската волја да престанат мнозинството ќе ја формира новата Влада

СДСМ: Опструкциите на граѓанската волја да престанат, мнозинството ќе ја формира новата Влада!

Либертас | на 4.2017

„Парламентарното мнозинство избрано на легитимни избори од околу 700.000 граѓани ќе постапи според уставните должности и ќе ги избере новиот собраниски претседател и новата реформска Влада. Државата мора...

СДСМ Да престанат опструкциите на граѓанската волја

СДСМ: Да престанат опструкциите на граѓанската волја

Идивиди | на 4.2017

Скопје, 20 април 2017 (МИА) - СДСМ денеска соопшти дека парламентарното мнозинство, како што истакнува, избрано на легитимни избори од околу 700.000 граѓани, ќе постапи според уставните должности и ќе...

СДСМ Да престанат опструкциите на граѓанската волја

СДСМ: Да престанат опструкциите на граѓанската волја

Утрински | на 4.2017

СДСМ денеска соопшти дека парламентарното мнозинство, како што истакнува, избрано на легитимни избори од околу 700.000 граѓани, ќе постапи според уставните должности и ќе избере нов собраниски претседател...

ДУИ сака да се амнестира од својата улога

ДУИ сака да се амнестира од својата улога

Калимеро | на 4.2017

Може ли ДУИ да се амнестира од одговорноста што ја има за состојбите во државата и за политичката криза со оглед на тоа што речиси десет години во континуитет се дел од владејачката коалиција со ВМРО-ДПМНЕ?...

СДСМ Државните институции треба да обезбедат мирен трансфер на власта

СДСМ: Државните институции треба да обезбедат мирен трансфер на власта

Точка | на 4.2017

Парламентот и сите институции имаат обврска да го овозможат формирањето на Владата низ мирен трансфер на власта, порачаа од СДСМ. „Секоја институција и секој поединечно мора да биде свесен дека постапувањето...

СДСМ Државата мора без одложување да профунционира за граѓаните

СДСМ: Државата мора без одложување да профунционира за граѓаните

Бизнис вести | на 4.2017

Парламентарното мнозинство избрано на легитимни избори од околу 700.000 граѓани ќе постапи според уставните должности и ќе ги избере новиот собраниски претседател и новата реформска Влада. Државата мора...

СДСМ Иванов е должен да овозможи формирање на влада

СДСМ: Иванов е должен да овозможи формирање на влада

Фокус | на 4.2017

Парламентарното мнозинство избрано на легитимни избори од околу 700.000 граѓани ќе постапи според уставните должности и ќе ги избере новиот собраниски претседател и новата реформска влада, порачува СДСМ....

СДСМ Државните институции треба да обезбедат мирен трансфер на власта

СДСМ: Државните институции треба да обезбедат мирен трансфер на власта

Макфакс | на 4.2017

Парламентот и сите институции имаат обврска да го овозможат формирањето на Владата низ мирен трансфер на власта, порачаа од СДСМ. „Секоја институција и секој поединечно мора да биде свесен дека постапувањето...

СДСМ Иванов да го прекине самоволието

СДСМ: Иванов да го прекине самоволието

Либертас | на 4.2017

„Иванов ќе добие и официјално известување од новиот собраниски претседател дека е демократски формирано легитимно парламентарно мнозинство и дека мора да постапи согласно Уставот и волјата на граѓаните...

СДСМ Да престанат опструкциите на граѓанската волја

СДСМ: Да престанат опструкциите на граѓанската волја

Алсат-М | на 4.2017

СДСМ денеска соопшти дека парламентарното мнозинство, како што истакнува, избрано на легитимни избори од околу 700.000 граѓани, ќе постапи според уставните должности и ќе избере нов собраниски претседател...

СДСМ Секое дело спротивно на државните интереси е казниво

СДСМ: Секое дело спротивно на државните интереси е казниво

24 вести | на 4.2017

СДСМ денеска соопшти дека парламентарното мнозинство, како што истакнува, избрано на легитимни избори од околу 700.000 граѓани, ќе постапи според уставните должности и ќе избере нов собраниски претседател...

СДСМ Да престанат опструкциите на граѓанската волја

СДСМ: Да престанат опструкциите на граѓанската волја

Локално | на 4.2017

СДСМ денеска соопшти дека парламентарното мнозинство, како што истакнува, избрано на легитимни избори од околу 700.000 граѓани, ќе постапи според уставните должности и ќе избере нов собраниски претседател...

СДСМ Опструкциите да престанат државата мора без одлагање да профункционира

СДСМ: Опструкциите да престанат, државата мора без одлагање да профункционира

МКД | на 4.2017

Парламентарното мнозинство избрано на легитимни избори од околу 700.000 граѓани ќе постапи според уставните должности и ќе ги избере новиот собраниски претседател и новата реформска Влада, порача СДСМ....

Последна опција за излез од кризата воведување на санкции за политичари и бизнисмени од ЕУ и САД

Последна опција за излез од кризата воведување на санкции за политичари и бизнисмени од ЕУ и САД

Фактор | на 4.2017

Последната опција која ќе ја извлече земјата од кризата би можело да биде воведување на санкции за политичари и бизнисмени од Брисел и САД. Токму од Стејт департментот вчера беше пратена порака дека п...

СДСМ Да престанат опструкциите на граѓанската волја

СДСМ: Да престанат опструкциите на граѓанската волја

A1on | на 4.2017

СДСМ денеска соопшти дека парламентарното мнозинство, како што истакнува, избрано на легитимни избори од околу 700.000 граѓани, ќе постапи според уставните должности и ќе избере нов собраниски претседател...

СДСМ: Опструкциите да престанат, мнозинството ќе формира нова Влада!

Нетпрес | на 4.2017

Парламентот и сите институции имаат обврска да го овозможат формирањето на Владата низ мирен трансфер на власта, велат од СДСМ. Во продолжение интегрален текст од соопштенеито: Парламентарното мнозинство...

СДСМ Опструкциите да престанат државата мора без одлагање да профункционира

СДСМ: Опструкциите да престанат, државата мора без одлагање да профункционира

Позитив | на 4.2017

Државата мора без одложување да профунционира за граѓаните, кои четири месеци чекаат да се реализира нивната јасно изразена волја за промени, вели СДСМ во утринското соопштение. „Трајко Велјаноски и пратеничката...

СДСМ Да престанат опструкциите на граѓанската волја

СДСМ: Да престанат опструкциите на граѓанската волја

Канал 5 | на 4.2017

- Парламентот и сите институции имаат обврска да го овозможат формирањето на владата низ мирен трансфер на власта. Секоја институција и секој поединечно мора да биде свесен дека постапувањето спротивно...

СДСМ Веднаш да престанат опструкциите за парламентарно мнозинство

СДСМ: Веднаш да престанат опструкциите за парламентарно мнозинство

Нова ТВ | на 4.2017

СДСМ бара “Трајко Велјаноски и пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, и вршителот на должноста претседател на државата Ѓорге Иванов, се должни да дозволат демократските процеси да продолжат!”. И додава дека...

СДСМ Вршителот на должноста претседател е должен да овозможи формирање влада

СДСМ: Вршителот на должноста претседател е должен да овозможи формирање влада

+Инфо | на 4.2017

Опструкциите на граѓанската волја да престанат, мнозинството ќе ја формира новата Влада! Парламентарното мнозинство избрано на легитимни избори од околу 700.000 граѓани ќе постапи според уставните должности...

СДСМ Да престанат опструкциите на граѓанската волја

СДСМ: Да престанат опструкциите на граѓанската волја

Reporter.mk | на 4.2017

СДСМ денеска соопшти дека парламентарното мнозинство, како што истакнува, избрано на легитимни избори од околу 700.000 граѓани, ќе постапи според уставните должности и ќе избере нов собраниски претседател...

СДСМ Да престанат опструкциите на граѓанската волја

СДСМ: Да престанат опструкциите на граѓанската волја

ТВ 21 | на 4.2017

–  СДСМ денеска соопшти дека парламентарното мнозинство, како што истакнува, избрано на легитимни избори од околу 700.000 граѓани, ќе постапи според уставните должности и ќе избере нов собраниски претседател...

Нова Влада ќе има Еве што му порача синоќа СДСМ на Иванов

Нова Влада ќе има! Еве што му порача синоќа СДСМ на Иванов

Бизнис вести | на 4.2017

Ѓорге Иванов има уставна обврска да ја почитува мнозинската волја на 700.000 граѓани преточена во 67 пратенички мандати. Иванов ќе добие и официјално известување од новиот собраниски претседател дека е...

Стејт департмент Политичарите кои вршат опструкции во Македонија да бидат земени на одговорност

Стејт департмент: Политичарите кои вршат опструкции во Македонија да бидат земени на одговорност

Локално | на 4.2017

Политичарите кои вршат опструкции во Македонија ќе бидат земени на одговорност, вели портпаролот на американскиот стејт департмент за „Гласот на Америка“ на македонски јазик. „Македонските граѓани избраа...

СДСМ Нова влада ќе има Иванов да не влегува во дела против државните интереси

СДСМ: Нова влада ќе има, Иванов да не влегува во дела против државните интереси

Локално | на 4.2017

На последната изјава на шефот на државата реагираа од СДСМ. Велат, Иванов ќе добие и официјално известување од новиот собраниски претседател дека е демократски формирано легитимно парламентарно мнозинство...

Коцијанчич Итно да се избере спикерот на Собранието и да се стави крај на несигурноста

Коцијанчич: Итно да се избере спикерот на Собранието и да се стави крај на несигурноста

Локално | на 4.2017

Европската комисија вчера повторно повика да се почитуваат резултатите од изборите и претседателот Ѓорге Иванов да ја ревидира својата одлука. – Како што ЕУ и претходно соопштуваше, резултатите од неодамнешните...

Европската Комисија му испрати порака на Иванов претседателот итно да го преиспита својот став

Европската Комисија му испрати порака на Иванов: претседателот итно да го преиспита својот став

Бизнис вести | на 4.2017

Европската Комисија вчера повторно повика да се почитуваат резултатите од изборите и претседателот Ѓорге Иванов да ја ревидира својата одлука. – Како што ЕУ и претходно соопштуваше, резултатите од неодамнешните...

Стејт департмент Политичарите кои вршат опструкции во Македонија да бидат земени на одговорност

Стејт департмент: Политичарите кои вршат опструкции во Македонија да бидат земени на одговорност

еМАГАЗИН | на 4.2017

Портпарол на американскиот Стејт департмент реагира на барањето на Гласот на Америка на македонски , за коментар по политичката криза во државата. Изјавата ја пренесуваме во целост: „Македонските граѓани...

Амбасадорска четворка на средба во СДСМ

Амбасадорска четворка на средба во СДСМ

Утрински | на 4.2017

Заев: Парламентарното мнозинство од 67 пратеници е подготвено да ја реализира граѓанската волја за промени Наум Котевски Неполни 24 часа по средбите на копредседавачот на Европскиот совет за надворешни...

ДУИ сака да се амнестира од својата улога во кризата

ДУИ сака да се амнестира од својата улога во кризата

Утрински | на 4.2017

Али Ахмети вели дека излезот е кај ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, иако неговата партија е се' уште во владата, а сака да биде дел од новото мнозинство Татјана Поповска Може ли ДУИ да се амнестира од одговорноста што...

САД Да се формира влада без одлагање политичарите што опструираат ќе бидат земени на одговорност

САД: Да се формира влада без одлагање, политичарите што опструираат ќе бидат земени на одговорност

Актуелно24 | на 4.2017

Американскиот Стејт департмент се огласи за политичката криза во државата. Тие ги повикуваат македонските лидери што поскоро да формираат влада, без никакво одлагање. „Македонските граѓани избраа парламентарни...

Коцијанчич Итно да се избере спикерот на Собранието и да се стави крај на несигурноста

Коцијанчич: Итно да се избере спикерот на Собранието и да се стави крај на несигурноста

Позитив | на 4.2017

Европската Комисија денеска повторно повика да се почитуваат резултатите од изборите и претседателот Ѓорге Иванов да ја ревидира својата одлука. – Како што ЕУ и претходно соопштуваше, резултатите од неодамнешните...

Али Ахмети дава изјави како да е странски амбасадор

Али Ахмети дава изјави како да е странски амбасадор

Локално | на 4.2017

По средбата со Карл Билд, Али Ахмети изјавил дека ДУИ дава конструктивен придонес за надминување на кризата со тоа што дал согласност да се формира парламентарно мнозинство. Но, решението на кризата зависело...

Коцијанчич Итно да се избере спикерот на Собранието и да се стави крај на несигурноста

Коцијанчич: Итно да се избере спикерот на Собранието и да се стави крај на несигурноста

Бриф | на 4.2017

Eвропската Комисија денеска повторно повика да се почитуваат резултатите од изборите и претседателот Ѓорге Иванов да ја ревидира својата одлука. – Како што ЕУ и претходно соопштуваше, резултатите од неодамнешните...

Коцијанчич Итно да се избере спикерот на Собранието и да се стави крај на несигурноста

Коцијанчич: Итно да се избере спикерот на Собранието и да се стави крај на несигурноста

A1on | на 4.2017

Европската Комисија денеска повторно повика да се почитуваат резултатите од изборите и претседателот Ѓорге Иванов да ја ревидира својата одлука, пренесува „ Мета “. – Како што ЕУ и претходно соопштуваше,...

Заев на нова средба со амбасадори поддржувачи

Заев на нова средба со амбасадори поддржувачи

Дневник | на 4.2017

Република Македонија мора да ги продолжи демократските процеси со што ќе осигури стабилна иднина за своите граѓани, било констатирано на вчерашната средба на претседателот на СДСМ, Зоран Заев со амбасадорите...

САД бара да престане блокирањето на Собранието

САД бара да престане блокирањето на Собранието

Кајгана | на 4.2017

Американскиот Стејт департмент се огласи за политичката криза во државата. Тие ги повикуваат македонските лидери што поскоро да формираат влада, без никакво одлагање. „Македонските граѓани избраа парламентарни...

Коцијанчич Итно да се избере спикерот на Собранието

Коцијанчич: Итно да се избере спикерот на Собранието

+Инфо | на 4.2017

Европската Комисија денеска повторно повика да се почитуваат резултатите од изборите и претседателот Ѓорге Иванов да ја ревидира својата одлука. - Како што ЕУ и претходно соопштуваше, резултатите од неодамнешните...

САД бара да престане блокирањето на Собранието

САД бара да престане блокирањето на Собранието

Точка | на 4.2017

Американскиот Стејт департмент се огласи за политичката криза во државата. Тие ги повикуваат македонските лидери што поскоро да формираат влада, без никакво одлагање. „Македонските граѓани избраа парламентарни...

СДСМ Нова Влада ќе има Иванов да не влегува во дела против државните интереси

СДСМ: Нова Влада ќе има, Иванов да не влегува во дела против државните интереси

Точка | на 4.2017

Ѓорге Иванов има уставна обврска да ја почитува мнозинската волја на 700 илјади граѓани преточена во 67 пратенички мандати, порачуваат од СДСМ. „Иванов ќе добие и официјално известување од новиот собраниски...

СДСМ Нова влада ќе има Иванов да не влегува во дела против државните интереси

СДСМ: Нова влада ќе има, Иванов да не влегува во дела против државните интереси

24 вести | на 4.2017

На последната изјава на шефот на државата реагираа од СДСМ. Велат, Иванов ќе добие и официјално известување од новиот собраниски претседател дека е демократски формирано легитимно парламентарно мнозинство...

Стејт департмент Политичарите кои вршат опструкции во Македонија да бидат земени на одговорност

Стејт департмент: Политичарите кои вршат опструкции во Македонија да бидат земени на одговорност

24 вести | на 4.2017

Политичарите кои вршат опструкции во Македонија ќе бидат земени на одговорност, вели портпаролот на американскиот стејт департмент за „Гласот на Америка“ на македонски јазик. „Македонските граѓани избраа...

Стејт департментот  Да се формира Влада без одлагање

Стејт департментот - Да се формира Влада без одлагање

Р.С. Европа | на 4.2017

Соединетите Американски Држави ги поттикнуваат македонските лидери да сторат се што можат за формирање на Влада без натамошно одлагање, за државата да може да продолжи со реформите потребни да стане полноправна...

САД бара да престане блокирањето на Собранието

САД бара да престане блокирањето на Собранието

Макфакс | на 4.2017

Американскиот Стејт департмент се огласи за политичката криза во државата. Тие ги повикуваат македонските лидери што поскоро да формираат влада, без никакво одлагање. „Македонските граѓани избраа парламентарни...

СДСМ Нова Влада ќе има Иванов да не влегува во дела против државните интереси

СДСМ: Нова Влада ќе има, Иванов да не влегува во дела против државните интереси

Макфакс | на 4.2017

Ѓорге Иванов има уставна обврска да ја почитува мнозинската волја на 700 илјади граѓани преточена во 67 пратенички мандати, порачуваат од СДСМ. „Иванов ќе добие и официјално известување од новиот собраниски...

Стејт департментот бара одговорност од политичарите кои вршат опструкции во Македонија

Стејт департментот бара одговорност од политичарите кои вршат опструкции во Македонија

Позитив | на 4.2017

Политичарите кои вршат опструкции во Македонија ќе бидат земени на одговорност, вели портпаролот на американскиот стејт департмент за „Гласот на Америка“ на македонски јазик. „Македонските граѓани избраа...

Коцијанчич Итно да се избере спикерот на Собранието и да се стави крај на несигурноста

Коцијанчич: Итно да се избере спикерот на Собранието и да се стави крај на несигурноста

Reporter.mk | на 4.2017

Европската Комисија денеска повторно повика да се почитуваат резултатите од изборите и претседателот Ѓорге Иванов да ја ревидира својата одлука. – Како што ЕУ и претходно соопштуваше, резултатите од неодамнешните...

СДСМ Иванов да не влегува во дела против државните интереси

СДСМ: Иванов да не влегува во дела против државните интереси

МКД | на 4.2017

Ѓорге Иванов има уставна обврска да ја почитува мнозинската волја на 700.000 граѓани преточена во 67 пратенички мандати. Иванов ќе добие и официјално известување од новиот собраниски претседател дека е...

Стејт департмент Политичарите кои вршат опструкции во Македонија да бидат земени на одговорност

Стејт департмент: Политичарите кои вршат опструкции во Македонија да бидат земени на одговорност

Локално | на 4.2017

Портпаролот на американскиот Стејт департмент во одоговор за Гласот на Америка на македонски јазик дава коментар за политичката криза во Македонија. „Македонските граѓани избраа парламентарни претставници...

СДСМ Нова Влада ќе има Иванов да не прави дела спротивни на државните интереси

СДСМ: Нова Влада ќе има, Иванов да не прави дела спротивни на државните интереси

Локално | на 4.2017

„Ѓорге Иванов има уставна обврска да ја почитува мнозинската волја на 700.000 граѓани преточена во 67 пратенички мандати. Иванов ќе добие и официјално известување од новиот собраниски претседател дека...

Заев се сретна со амбасадорите Еве за што се разговараше на средбата

Заев се сретна со амбасадорите: Еве за што се разговараше на средбата

Бизнис вести | на 4.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денес се сретна со амбасадорите на Р.Германија, Кристине Д.Алтхаузер, на Обединетото Кралство на Велика Британија и северна Ирска, Чарлс Гарет, на Кралството Шведска,...

СДСМ Иванов да не прави дела спротивни на државните интереси

СДСМ: Иванов да не прави дела спротивни на државните интереси

+Инфо | на 4.2017

Ѓорге Иванов има уставна обврска да ја почитува мнозинската волја на 700.000 граѓани преточена во 67 пратенички мандати. Иванов ќе добие и официјално известување од новиот собраниски претседател дека е...

Стејт департмент за ВОА Политичарите кои вршат опструкции во Македонија да бидат земени на одговорност

Стејт департмент за ВОА: Политичарите кои вршат опструкции во Македонија да бидат земени на одговорност

МКД | на 4.2017

Портпарол на американскиот Стејт департмент во изјавата за Гласот на Америка на македонски на барањето за коментар за политичката криза во државата вели дека постои јасно мнозинзтво во Собранието што чека...

Стејт департмент Политичарите кои вршат опструкции да бидат земени на одговорност

Стејт департмент: Политичарите кои вршат опструкции да бидат земени на одговорност

Алсат-М | на 4.2017

Политичарите кои вршат опструкции во Македонија да бидат земени на одговорност – соопштува Стејт департментот. Во одговор на прашање на „Гласот на Америка“ на македонски за ситуацијата во земјата портпаролот...

СДСМ Нова Влада ќе има Иванов да не влегува во дела против државните интереси

СДСМ: Нова Влада ќе има, Иванов да не влегува во дела против државните интереси

Reporter.mk | на 4.2017

Ѓорге Иванов има уставна обврска да ја почитува мнозинската волја на 700 илјади граѓани преточена во 67 пратенички мандати, порачуваат од СДСМ. „Иванов ќе добие и официјално известување од новиот собраниски...

СДСМ Нова влада ќе има Иванов да не влегува во дела против државните интереси

СДСМ: Нова влада ќе има, Иванов да не влегува во дела против државните интереси

Канал 5 | на 4.2017

Иванов ќе добие и официјално известување од новиот собраниски претседател дека е демократски формирано легитимно парламентарно мнозинство и дека мора да постапи согласно Уставот и волјата на граѓаните...

Стејт Департментот ќе ги охрабрува политичарите кои ја блокираат новата влада да преземат одговорност

Стејт Департментот ќе ги охрабрува политичарите кои ја блокираат новата влада да преземат одговорност

Фокус | на 4.2017

САД ќе работи на охрабрување на политичарите во Македонија што го блокираат формирањето на Владата, да престанат со нивните опструкции како и да преземат одговорност за нивните постапки, пренесе изјава...

Стејт департмент Политичарите кои вршат опструкции во Македонија да бидат земени на одговорност

Стејт департмент: Политичарите кои вршат опструкции во Македонија да бидат земени на одговорност

Прес 24 | на 4.2017

Портпарол на американскиот Стејт департмент реагира на барањето на Гласот на Америка на македонски, за коментар по политичката криза во државата. Изјавата ја пренесуваме во целост: „Македонските граѓани...

Стејт департмент Политичарите кои вршат опструкции во Македонија да бидат земени на одговорност

Стејт департмент: Политичарите кои вршат опструкции во Македонија да бидат земени на одговорност

A1on | на 4.2017

Портпаролот на американскиот Стејт департмент во одоговор за Гласот на Америка на македонски јазик дава коментар за политичката криза во Македонија. „Македонските граѓани избраа парламентарни претставници...

СДСМ Нова Влада ќе има Иванов да не прави дела спротивни на државните интереси

СДСМ: Нова Влада ќе има, Иванов да не прави дела спротивни на државните интереси

A1on | на 4.2017

„Ѓорге Иванов има уставна обврска да ја почитува мнозинската волја на 700.000 граѓани преточена во 67 пратенички мандати. Иванов ќе добие и официјално известување од новиот собраниски претседател дека...

САД Политичарите кои вршат опструкции во Македонија да бидат земени на одговорност

САД: Политичарите кои вршат опструкции во Македонија да бидат земени на одговорност

Бриф | на 4.2017

Портпарол на американскиот Стејт департмент реагира на барањето на Гласот на Америка на македонски, за коментар по политичката криза во државата. Изјавата ја пренесуваме во целост: „Македонските граѓани...

Се огласи американскиот Стејт департмент Еве што им порача на македонските политичари

Се огласи американскиот Стејт департмент: Еве што им порача на македонските политичари

Бизнис вести | на 4.2017

Портпарол на американскиот Стејт департмент реагира на барањето на Гласот на Америка на македонски, за коментар по политичката криза во државата. Изјавата ја пренесуваме во целост: „Македонските граѓани...

САД Политичарите кои вршат опструкции во Македонија да бидат земени на одговорност

САД: Политичарите кои вршат опструкции во Македонија да бидат земени на одговорност

+Инфо | на 4.2017

Портпарол на американскиот Стејт департмент реагира на барањето на Гласот на Америка на македонски, за коментар по политичката криза во државата. Изјавата ја пренесуваме во целост: „Македонските граѓани...

Стејт Департмент Политичарите кои вршат опструкции во Македонија да одговараат за постапките

Стејт Департмент:Политичарите кои вршат опструкции во Македонија да одговараат за постапките

Ако | на 4.2017

„Македонските граѓани избраа парламентарни претставници во декември и постои јасно мнозинство во Собранието, коешто чека да формира Влада. Соединетите Американски Држави ги поттикнуваат македонските лидери...

Стејт департмент Политичарите кои вршат опструкции во Македонија да бидат земени на одговорност

Стејт департмент: Политичарите кои вршат опструкции во Македонија да бидат земени на одговорност

Сител | на 4.2017

Портпарол на американскиот Стејт департмент реагира на барањето на Гласот на Америка на македонски, за коментар по политичката криза во државата. Изјавата ја пренесуваме во целост: „Македонските граѓани...

Стејт Департмент Политичарите кои вршат опструкции ќе одговараат

Стејт Департмент: Политичарите кои вршат опструкции ќе одговараат

Нова ТВ | на 4.2017

Во одговор на прашањето на ВОА упатено до Стејт Департментот за политичката криза во Македонија, оттаму велат дека секој кој ги кочи демократските процеси и стабилноста на Македонија и во регионот пошироко,...

Заев по средба со амбасадорите на Германија Британија Шведска и Холандија најави брз избор на спикер и влада

Заев по средба со амбасадорите на Германија, Британија, Шведска и Холандија најави брз избор на спикер и влада

еМАГАЗИН | на 4.2017

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска се сретна со амбасадорките на Германија, Велика Британија, Кралството Шведска и на Кралството Холандија. Во соопштението од СДСМ се наведува дека на средбата е констатирано...

Заев се сретна со амбасадорите на Германија Британија Холандија Шведска и Ирска

Заев се сретна со амбасадорите на Германија, Британија, Холандија, Шведска и Ирска

Дневник | на 4.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска се сретна со амбасадорите на Р.Германија, Кристине Д.Алтхаузер, на Обединетото Кралство на Велика Британија и северна Ирска, Чарлс Гарет, на Кралството Шведска,...

Стејт департмент Политичарите кои вршат опструкции во Македонија да бидат земени на одговорност

Стејт департмент: Политичарите кои вршат опструкции во Македонија да бидат земени на одговорност

ТВ 21 | на 4.2017

Портпарол на американскиот Стејт департмент реагира на барањето на Гласот на Америка на македонски, за коментар по политичката криза во државата. Изјавата ја пренесуваме во целост: ВАШИНГТОН —  „Македонските...

Заев се сретна со амбасадорите на Германија Велика Британија Шведска и на Холандија

Заев се сретна со амбасадорите на Германија, Велика Британија, Шведска и на Холандија

МТВ 1 | на 4.2017

Република Македонија мора да ги продолжи демократските процеси со што ќе се осигура стабилната иднина за граѓаните. Лидерот на СДСМ, Заев се сретна со амбасадорите на Германија, Велика Британија, Кралството...

Средба на Заев со амбасадорите  демократските процеси мора да продолжат

Средба на Заев со амбасадорите – демократските процеси мора да продолжат

Актуелно24 | на 4.2017

Република Македонија мора да ги продолжи демократските процеси со што ќе осигура стабилна иднина за своите граѓани. Ова било констатирано на средбата што претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во среда ја...

Средба на Заев со амбасадорите Мора да продолжат демократските процеси

Средба на Заев со амбасадорите: Мора да продолжат демократските процеси

Утрински | на 4.2017

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска се сретна со амбасадорите на Германија, Велика Британија, Кралството Шведска и на Кралството Холандија. Во соопштението од СДСМ се наведува дека на средбата е констатирано...

Заев на средба со амбасадорите Алтхаузер Гарет Стафансон и Пломп

Заев на средба со амбасадорите Алтхаузер, Гарет, Стафансон и Пломп

Позитив | на 4.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска се сретна со амбасадорите на Германија, Кристине Алтхаузер, на Велика Британија, Чарлс Гарет, на Шведска, Матс Стафансон и на Холандија, Ваутер Пломп. На средбата,...

ДС Партиите од парламентарно мнозинство да започнат демократска офанзива за трансфер на власта

ДС: Партиите од парламентарно мнозинство да започнат демократска офанзива за трансфер на власта

Reporter.mk | на 4.2017

„Демократскиот сојуз смета дека партиите од парламентарно мнозинство треба да започнат добро осмислена демократска офанзива за трансфер на власта, за да се обезбедат суштински промени и правда. Овој процес...

Каприцот на Ѓорге Иванов

Каприцот на Ѓорге Иванов

Утрински | на 4.2017

Слободан Најдовски Поради каприцот, личните интереси и неразбирливото однесување на Иванов Македонија задлабочи во најголемата криза од нејзиното осамостојување на која никој не и' го знае расплетот Ние,...

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност