Чак Бери замина во вечноста

Чак Бери замина во вечноста

Дневник | на 3.2017

Почина Чак Бери, еден од основачите на рокенрол музиката. Полицијата во Мисури добила повик од неговиот дом и го пронашла без знаци на живот. 90-годишниот музичар директно влијаеше на музиката на „Битлс“,...

Светот се прости од легендарниот Чак Бери

Светот се прости од легендарниот Чак Бери

SkopjeID | на 3.2017

Еден од основачите на рокенрол музиката,а многумина за него ќе кажат дека е таткото на овој музички правец, извонреден гитарист и музичар, Чак Бери, почина завчера во својот дом во областа Сент Чарлс во...

Чак Бери таткото на рокенролот замина во легендите

Чак Бери, таткото на рокенролот замина во легендите

Fashionel | на 3.2017

Чак Бери е еден од основачите на рокенрол музиката, затоа многумина за него ќе кажат дека е таткото на овој музички правец, извонреден гитарист и музичар. Почина завчера во својот дом во областа Сент Чарлс...

Дилеми околу излегувањето на последниот албум на Чак Бери

Дилеми околу излегувањето на последниот албум на Чак Бери

Локално | на 3.2017

Излегувањето на албумот со новите песни на легендарниот инспиратор на рокенролот Чак Бери, кој почина во саботата на 90, се очекува наскоро оваа година. Пријателот на легендата Џо Едвардс раскажа дека...

Чак Бери Човекот кој го обликуваше рокенролот

Чак Бери: Човекот кој го обликуваше рокенролот

Мојо | на 3.2017

Смртта на музичката легенда ги потресе многубројните музичари, но и целиот свет. Познат по „паткиниот од“, рифовите на „Гибсон“ и хитовите кои влијаат на историјата на рок музиката. Чак Бери (90) легендарниот...

Замина рокeнрол легендата Чак Бери

Замина рокeнрол-легендата Чак Бери

Утрински | на 3.2017

„Џони би гуд засекогаш“, напиша Стивен Кинг на „Твитер“, каде многу ѕвезди се простуваат со таткото на рокенролот Рокенрол-легендата Чак Бери почина на 90-годишна возраст, соопшти полицијата во Мисури,...

Почина Чак Бери таткото на рокенролот

Почина Чак Бери, таткото на рокенролот

Дневник | на 3.2017

Легендарниот гитарист и композитор Чак Бери почина завчера на 90-годишна возраст, потврди полицијата во Мисури. Музичарот починал во својот дом, а го пронашла негувателката, која повикала полиција, но...

Рокерот Чак Бери почина на 90 години

Рокерот Чак Бери почина на 90 години

+Инфо | на 3.2017

Чак Бери, еден од основачите на рокенрол музиката, почина на 90 години, соопшти полицијата во Мисури, САД. Музичарот бил најден без знаци на живот попладнево по локално време во неговиот дом во Сент Чарлс....

Почина Чак Бери

Почина Чак Бери

Факултети | на 3.2017

(Фото: AFP) Американскиот гитарист и пејач, Чак Бери, еден од основачите на рокенролот, почина вчера во својата 90-та година, извести полицијата на областа Сент Чарлс во американската држава Мисури. Чарлс...

Почина легендарниот музичар Чак Бери

Почина легендарниот музичар Чак Бери

Слободна Македонија | на 3.2017

Рок ѕвездата Чак Бери почина на 90-годишна возраст, соопшти синоќа полицијата во Мисури. Тој бил пронајден мртов во својот дом во Мисури. Пејачот и гитарист беше познат по хитовите како што се Јони Б....

Почина легендарниот музичар Чак Бери

Почина легендарниот музичар Чак Бери

Дневник | на 3.2017

Рок-енд-рол ѕвездата Чак Бери почина на 90-годишна возраст, соопшти синоќа полицијата во Мисури. Тој бил пронајден мртов во својот дом во Мисури. Пејачот и гитарист беше познат по хитовите како што се...

Почина Чак Бери

Почина Чак Бери

Економски | на 3.2017

Рок-енд-рол ѕвездата Чак Бери почина на 90-годишна возраст, соопшти синоќа полицијата во Мисури. Тој бил пронајден мртов во својот дом во Мисури. Пејачот и гитарист беше познат по хитовите како што се...

Почина Чак Бери  другото име за рок ен ролот

Почина Чак Бери – другото име за рок ен ролот!

Вистина | на 3.2017

Светот на музиката загуби уште еден од своите вистински оригинали.  Чак Бери, еден од основоположниците на рок ен ролот, почина вчера (сабота, 18 март, 2017 г.) во Мисури, на 90-годишна возраст. Во соопштението...

Почина рок легендата Чак Бери

Почина рок легендата Чак Бери

Макфакс | на 3.2017

(© EPA/WALTER BIERI) Легендарниот американски музичар Чак Бери почина во саботата на 90-годишна возраст, соопшти Управата на полицијата на округот Сент Чарлс, во сојузната држава Мисури, каде што живееше...

Почина музичката легенда Чак Бери

Почина музичката легенда Чак Бери

Локално | на 3.2017

На 90-годишна возраст почина американскиот музичар Чак Бери. Музичарот изгубил свест во својот дом во Мисури. Полицијата на округот Сент-Чарлс пристигнала домот во 12:40 по локално време (18:40 по македонско)....

Почина кралот на рок музиката  неговиот хит се пее и денес

Почина кралот на рок музиката - неговиот хит се пее и денес

Прес 24 | на 3.2017

Легендата на рокенролот Чак Бери почина на 90 години. Неговата смрт ја потврди полицијата. Итната помош добила повик денес околу 12:40 часот по локално време, но кога стигнале на наведената адреса и покрај...

Почина Чак Бери

Почина Чак Бери

Утрински | на 3.2017

Легендарниот американски музичар е познат по хитовите како што се „Johnny B. Goode“ and „Roll Over Beethoven“ Рок-енд-рол ѕвездата Чак Бери почина на 90-годишна возраст, соопшти синоќа полицијата во Мисури....

Почина легендарниот музичар Чак Бери

Почина легендарниот музичар Чак Бери

ТВ Нова | на 3.2017

Рок-енд-рол ѕвездата Чак Бери почина на 90-годишна возраст, соопшти синоќа полицијата во Мисури. Тој бил пронајден мртов во својот дом во Мисури. Пејачот и гитарист беше познат по хитовите како што се...

Чак Бери човекот кој го проби дивиот дух на рок музиката во 50 тите почина на 90 години

Чак Бери, човекот кој го проби дивиот дух на рок музиката во 50-тите, почина на 90 години

Канал 5 | на 3.2017

- Додека не може да се каже дека постои индивидуа која го измислила рок - ен- ролот, Чак Бери е најблизу до тоа - тој е поединец кој ги поврза сите есенцијални делови на овој вид музика во една целина...

Почина легендарниот музичар Чак Бери

Почина легендарниот музичар Чак Бери

Телеграф | на 3.2017

Рок-енд-рол ѕвездата Чак Бери почина на 90-годишна возраст, соопшти синоќа полицијата во Мисури. Тој бил пронајден мртов во својот дом во Мисури. Пејачот и гитарист беше познат по хитовите како што се...

Почина рокенрол легендата Чак Бери

Почина рокенрол легендата Чак Бери

Кајгана | на 3.2017

Легендарниот пејач и гитарист Чак Бери, кој се смета за еден од пионерите на рокенрол музиката, почина на 90 години, соопшти полицијата од Мисури. Бери бил пронајден без знаци на живот во неговиот дом,...

Џони би гуд

Џони, би гуд

Off.net.mk | на 3.2017

Бидејќи ние за некои луѓе не пишуваме само кога ќе умрат, ќе повториме што напишавме за него кога беше жив: „Чак Бери е човекот од кого почна сè, ама апсолутно сè од она што денес го знаеме како рокенрол...

Почина легендарниот музичар Чак Бери

Почина легендарниот музичар Чак Бери

A1on | на 3.2017

Рок-енд-рол ѕвездата Чак Бери почина на 90-годишна возраст, соопшти синоќа полицијата во Мисури. Тој бил пронајден мртов во својот дом во Мисури. Пејачот и гитарист беше познат по хитовите како што се...

Почина легендарниот Чак Бери

Почина легендарниот Чак Бери

Cooltura | на 3.2017

Пејачот и гитарист беше познат по хитовите како што се Jonny B. Good, Sweet Little Sixteen... Рок-енд-рол ѕвездата Чак Бери почина на 90-годишна возраст, соопшти полицијата во Мисури. Тој бил пронајден...

Замина уште една рокенрол икона Почина култното рокериште Чак Бери

Замина уште една рокенрол икона: Почина култното рокериште Чак Бери

Таратур | на 3.2017

Рок-енд-рол ѕвездата Чак Бери почина на 90-годишна возраст, соопшти синоќа полицијата во Мисури. Тој бил пронајден мртов во својот дом во Мисури. Пејачот и гитарист беше познат по хитовите како што се...

Замина уште една рок ен рол икона Почина неповторливиот Чак Бери

Замина уште една рок ен рол икона: Почина неповторливиот Чак Бери

Таратур | на 3.2017

Рок-енд-рол ѕвездата Чак Бери почина на 90-годишна возраст, соопшти синоќа полицијата во Мисури. Тој бил пронајден мртов во својот дом во Мисури. Пејачот и гитарист беше познат по хитовите како што се...

Музичкиот свет тагува по Чак Бери

Музичкиот свет тагува по Чак Бери

Локално | на 3.2017

Смртта на американската рок легенда Чак Бери трогна многу светски ѕвезди. Тие изразуваат сочувство на страниците на социјалните мрежи. “Неговите текстови блескаа над сите други и го претставуваа” американскиот...

Почина легендарниот музичар Чак Бери

Почина легендарниот музичар Чак Бери

Алсат-М | на 3.2017

Рок-енд-рол ѕвездата Чак Бери почина на 90-годишна возраст, соопшти синоќа полицијата во Мисури. Тој бил пронајден мртов во својот дом во Мисури. Пејачот и гитарист беше познат по хитовите како што се...

Почина музичката легенда Чак Бери

Почина музичката легенда Чак Бери

Нова ТВ | на 3.2017

На 90-годишна возраст почина легендарниот американски музичар Чак Бери. Тој бил пронајден во несвест во својот дом во Сент Луис во Мисури. Во саботата лекарите пробале да го спасат но безуспешно. Чак Бери...

Почина легендарниот музичар Чак Бери

Почина легендарниот музичар Чак Бери

Популарно | на 3.2017

Рок-енд-рол ѕвездата Чак Бери почина на 90-годишна возраст, соопшти синоќа полицијата во Мисури. Тој бил пронајден мртов во својот дом во Мисури. Пејачот и гитарист беше познат по хитовите како што се...

Почина легендарниот музичар Чак Бери

Почина легендарниот музичар Чак Бери

еМАГАЗИН | на 3.2017

Рок-енд-рол ѕвездата Чак Бери почина на 90-годишна возраст, соопшти синоќа полицијата во Мисури. Тој бил пронајден мртов во својот дом во Мисури. Пејачот и гитарист беше познат по хитовите како што се...

Почина рокенрол легендата Чак Бери на 90 години

Почина рокенрол легендата Чак Бери на 90 години

Република | на 3.2017

Еден од основачите на рокенрол музиката Чак Бери, почина на 90 години, соопшти полицијата во Мисури, САД. Музичарот бил најден без знаци на живот во неговиот дом во Сент Чарлс. Тој директно влијаеше на...

Почина музичката легенда Чак Бери

Почина музичката легенда Чак Бери

24 вести | на 3.2017

Почина Чак Бери, еден од основачите на рокенрол музиката. Полицијата во Мисури добила повик од неговиот дом и го пронашла без знаци на живот. 90 годишниот музичар директно влијаеше на музиката на „Битлс“,...

Почина рокенрол легендата

Почина рокенрол легендата

Сител | на 3.2017

Легендата на рокенролот Чак Бери почина на 90 години. Неговата смрт ја потврди полицијата. Итната помош добила повик денес околу 12:40 часот по локално време, но кога стигнале на наведената адреса и покрај...

Почина рокенрол легендата Чак Бери

Почина рокенрол легендата Чак Бери

Радио МОФ | на 3.2017

Еден од основачите на рокенрол музиката Чак Бери, почина на 90 години, соопшти полицијата во Мисури, САД. Музичарот бил најден без знаци на живот во неговиот дом во Сент Чарлс. Тој директно влијаеше на...

Почина рокенрол легендата

Почина рокенрол легендата

Курир | на 3.2017

Неговата смрт ја потврди полицијата. Итната помош добила повик денес околу 12:40 часот по локално време, но кога стигнале на наведената адреса и покрај обидите за реанимација можеле само да констатираат...

Почина легендарниот рок музичар Чак Бери

Почина легендарниот рок музичар Чак Бери

Ако | на 3.2017

На 90 годишна возраст почина легендарниот рок музичар Чак Бери. Легендарниот  Бери е роден на 18 октомври 1926 година во Сент Луис, Мисури,САД. Минатата година го прослави својот 90. роденден со најава...

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност