Сценарија за крај на правната држава

Сценарија за крај на правната држава

Локално | на 1.2017

Претседателот на државата Иванов повторно постапува спротивно од Уставот доделувајќи го мандатот за формирање влада на лидерот на партијата што освои најмногу пратеници, а не на партијата што има обезбедено...

Ахмети за ТВ 21  Победата на ВМРО ДПМНЕ не може да се негира

Ахмети за ТВ 21 - Победата на ВМРО-ДПМНЕ не може да се негира

Алфа | на 1.2017

ВМРО ДПМНЕ е политички субјект кој има капацитет и чии 100% од гласачите им се Македонци. ВМРО ДПМНЕ има поголем капацитет....Вистината е таа и не може да се негира, дека ВМРО ДПМНЕ во македонскиот кампус...

Аналитичари со продолжување на мандатот на СЈО би продолжила политичката криза

Аналитичари: со продолжување на мандатот на СЈО би продолжила политичката криза

Алфа | на 1.2017

Политичкиот аналитичар Никола Србов смета дека доколку обвинителството на Катица Јанева не може да се реформира, мора да се елиминира, а работата да ја превземе Јавното Обвинителство, институција која...

Новата влада треба да има широка поддршка за спроведување на пржинскиот договор и реформите

Новата влада треба да има широка поддршка за спроведување на пржинскиот договор и реформите

Дневник | на 1.2017

Искра Kоровешовска На новата влада нема да ~ треба широка политичка поддршка од конкретни фактори, ами широката поддршка за исполнувањето на пржинските договори и итните реформски приоритети, објаснуваат...

Ахмети Победата на ВМРО ДПМНЕ не може да се негира

Ахмети: Победата на ВМРО-ДПМНЕ не може да се негира

Денешен | на 1.2017

СДСМ не е победник на изборите и кој ни гарантира нам за стабилна ситуација? Доколку ние донесеме непромислена и неанализирана одлука, односно секоја избрзана одлука е одлука која може да предизвика последици....

СИТЕЛ Груевски го свика Извршниот комитет на ВМРО ДПМНЕ

СИТЕЛ: Груевски го свика Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ

Прес 24 | на 1.2017

Нема дилеми дека победникот во албанскиот политички блок треба да коалицира со победникот кај Македонците. Ахмети  во интервју за телевизијата 21 со јасен став дека принципот кој токму ДУИ го воведе по...

Контраспин Груевски одново спинува за суштината за СЈО

Контраспин: Груевски одново спинува за суштината за СЈО

Либертас | на 1.2017

Лидерот на ВМРО – ДПМНЕ во подолго интервју за весникот „Дневник“ на 09.01.2017 г. ја даде следнава изјава што ја сметаме за спин: Контраспин : Никола Груевски, како поранешен премиер, лидер на партијата...

ДУИ Не е вистина дека во петок ќе сме објавеле коалиција со ВМРО ДПМНЕ

ДУИ: Не е вистина дека во петок ќе сме објавеле коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

Локално | на 1.2017

ДУИ ја демантира веста дека в петок ќе ја објави коалицијата ВМРО-ДПМНЕ. Веста попладнево како ексклузивна ја објави порталот на весникот на албански јазик Лајм.мк, повикувајќи се на неименувани партиски...

Уставот е јасен Ако Груевски не формира влада  ќе има нови избори

Уставот е јасен: Ако Груевски не формира влада - ќе има нови избори

Весник | на 1.2017

Македонскиот Устав не предвидува дека доколку мандатарот не успее да формира влада - мандатот му се дава на второпласираниот на изборите, анализираат експертите по Уставно право. Љупчо ЗЛАТЕВ Мери ЃОРЃИЕВСКА...

Нови избори или нова влада

Нови избори или нова влада

24 вести | на 1.2017

За Али Ахмети сите опции  вклучително и нови избори се на маса, но лидерот на ДУИ суптилно намигнува кон довчерашниот каолициски партнер. Впечатокот од последниот настап на лидерот на ДУИ кој што е клучен...

За СДСМ  Груевски е минато за ВМРО ДПМНЕ  Заев е историја

За СДСМ - Груевски е минато, за ВМРО-ДПМНЕ - Заев е историја

Утрински | на 1.2017

Според СДСМ, Македонија мора да добие влада на граѓаните, која ќе почне со решавање на нивните реални проблеми, од ВМРО-ДПМНЕ нагласуваат дека тие го добиле мандатот од граѓаните за да формираат влада...

Ахмети растргнат меѓу партиското членство и Груевски

Ахмети растргнат меѓу партиското членство и Груевски

Утрински | на 1.2017

Доколку Ахмети одлучи да ја продолжи соработката со ВМРО-ДПМНЕ ќе наиде на силен отпор во партијата, бидејќи досегашните анализи покажале дека огромно мнозинство се изјасниле за тоа да заврши коалицијата...

До кога ВМРО ДПМНЕ планира да ги силува институциите а законите и Уставот да ги третира како кондоми

До кога ВМРО-ДПМНЕ планира да ги силува институциите а законите и Уставот да ги третира како кондоми?

Локално | на 1.2017

До кога оваа власт на ВМРО-ДПМНЕ планира да ги силува институциите, а законите и Уставот да ги третира како кондоми, насила натнати за вршење на нивните потреби? Онаа фигура која се шетка во резиденцијата...

Сценарија за крај на правната држава

Сценарија за крај на правната држава

Телма | на 1.2017

Претседателот на државата Иванов повторно постапува спротивно од Уставот доделувајќи го мандатот за формирање влада на лидерот на партијата што освои најмногу пратеници, а не на партијата што има обезбедено...

Извршен комитет на ВМРО ДПМНЕ

Извршен комитет на ВМРО-ДПМНЕ

24 вести | на 1.2017

ВМРО-ДПМНЕ на извршен комитет ги разгледува позициите на партијата. По средбата со лидерите на партиите од коалицијата „За подобра Македонија“, попладнево  се состана извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Неофицијално,...

Даштевски Продолжувањето на рокот на СЈО ќе ја пролонгира кризата

Даштевски: Продолжувањето на рокот на СЈО ќе ја пролонгира кризата

Весник | на 1.2017

Продолжувањето на рокот на СЈО има единствена цел – пролонгирање на кризата во земјава, смета дел од експертската јавност. Како што вели аналитичарот Александар Даштевски за Канал 5 телевизија, обвинителството...

Алијансата на албанците ќе повика на бојкот на евентуални нови избори

Алијансата на албанците ќе повика на бојкот на евентуални нови избори

Телма | на 1.2017

Алијансата за Албанците ги повика партиите на Албанците да бојкотираат евентуални нови предвремени избори доколку ниту еден политички субјект не ја прифати Платформата со седумте барања и не се обезбеди...

По средбата со коалиционите партнери Груевски го свика Извршниот комитет на ВМРО ДПМНЕ Ахмети порачува дека Влада ќе формираат победниците на изборите

По средбата со коалиционите партнери Груевски го свика Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Ахмети порачува дека Влада ќе формираат победниците на изборите

Сител | на 1.2017

Embedded video for По средбата со коалиционите партнери Груевски го свика Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Ахмети порачува дека Влада ќе формираат победниците на изборите Нема дилеми дека победникот во...

Даштевски Продолжувањето на рокот на СЈО ќе ја пролонгира кризата

Даштевски: Продолжувањето на рокот на СЈО ќе ја пролонгира кризата

Република | на 1.2017

Продолжувањето на рокот на СЈО има единствена цел – пролонгирање на кризата во земјава, смета дел од експертската јавност. Како што вели аналитичарот Александар Даштевски за Канал 5 телевизија, обвинителството...

Секој со свои очекувања околу разговорите за влада

Секој со свои очекувања околу разговорите за влада

МТВ 1 | на 1.2017

Никој официјално не открива ни кога, ни во каков формат ќе почнат разговорите за формирање на новата влада. Очекувањата се дека за почеток на маса ќе седнат лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ. Груевски со...

Поддршка од Коалицијата до Груевски за формирање на стабилна влада со барање за претпазливост во постигнување на договорот

Поддршка од Коалицијата до Груевски за формирање на стабилна влада, со барање за претпазливост во постигнување на договорот

еВести | на 1.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со лидерите на политичките партии од Коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

Ахмети Можни се сите опции дури и нови избори

Ахмети: Можни се сите опции, дури и нови избори

Актуелно24 | на 1.2017

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети во вторникот во интервју за ТВ 21 порача дека во однос на формирањето на новата влада и улогата на неговата партија во ова, можни се сите...

ИО на СДСМ Македонија мора да добие влада што ќе ги решава проблемите на граѓаните

ИО на СДСМ: Македонија мора да добие влада што ќе ги решава проблемите на граѓаните

Актуелно24 | на 1.2017

Македонија мора да добие влада што ќе ги решава реалните проблеми на граѓаните, заклучи Извршниот одбор на СДСМ, на состанокот одржан во вторник вечер, од ВМРО-ДПМНЕ им порачуваат дека граѓаните јасно...

Ахмети за принципот на коалиција на победниците Победата на ВМРО ДПМНЕ не може да се негира

Ахмети за принципот на коалиција на победниците: Победата на ВМРО-ДПМНЕ не може да се негира

Курир | на 1.2017

Ахмети вели дека вистината која што не може да се негира е дека ВМРО-ДПМНЕ е победник во македонскиот блок. -Таа вистина не може никој да ја оспори. Исто така вистина е дека ние во 2006 година инсистиравме,...

Ахмети за принципот на коалиција на победниците Победата на ВМРО ДПМНЕ не може да се негира

Ахмети за принципот на коалиција на победниците: Победата на ВМРО-ДПМНЕ не може да се негира

Вистина | на 1.2017

СДСМ не е победник на изборите и кој ни гарантира нам за стабилна ситуација? Доколку ние донесеме непромислена и неанализирана одлука, односно секоја избрзана одлука е одлука која може да предизвика последици....

Уставот е јасен Ако Груевски не формира влада  ќе има нови избори

Уставот е јасен: Ако Груевски не формира влада - ќе има нови избори

Вечер | на 1.2017

Македонскиот Устав не предвидува дека доколку мандатарот не успее да формира влада - мандатот му се дава на второпласираниот на изборите, анализираат експертите по Уставно право. Љупчо ЗЛАТЕВ Мери ЃОРЃИЕВСКА...

Ахмети за принципот на коалиција на победниците Победата на ВМРО ДПМНЕ не може да се негира

Ахмети за принципот на коалиција на победниците: Победата на ВМРО-ДПМНЕ не може да се негира

Весник | на 1.2017

СДСМ не е победник на изборите и кој ни гарантира нам за стабилна ситуација? Доколку ние донесеме непромислена и неанализирана одлука, односно секоја избрзана одлука е одлука која може да предизвика последици....

ВМРО ДПМНЕ Заев е историја Лоша црна историја

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е историја. Лоша, црна историја

Reporter.mk | на 1.2017

„Криминалната групација СДСМ, на чело со аболицираниот криминалец Зоран Заев, не престанува да ги потценува и понижува македонските граѓани правејќи секојдневни обиди за продолжување на сопствениот политички...

Даштевски Продолжувањето на рокот на СЈО ќе ја пролонгира кризата

Даштевски: Продолжувањето на рокот на СЈО ќе ја пролонгира кризата

Весник | на 1.2017

Продолжувањето на рокот на СЈО има единствена цел – пролонгирање на кризата во земјава, смета дел од експертската јавност. Според аналитичарот Александар Даштевски обвинителството имало и повеќе од доволно...

Ахмети Без прифаќање на платформата на Албанците тешко до формирање на влада

Ахмети: Без прифаќање на платформата на Албанците тешко до формирање на влада

Канал 5 | на 1.2017

Според зборовите на Ахмети, овој принцип на којшто инсистираше токму ДУИ во 2006 година мора да се почитува и во двете страни. Првиот човек на ДУИ вели неоспорно е дека во македонскиот кампус победник...

Даштевски Продолжувањето на рокот на СЈО ќе ја пролонгира кризата

Даштевски: Продолжувањето на рокот на СЈО ќе ја пролонгира кризата

Канал 5 | на 1.2017

Тој вели дека е сосема оправдано што ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот дека нема да се согласи со продолжување на рокот на СЈО, бидејќи испочитувале се што предвидувал Пржинскиот договор, и дури понудиле зголемување...

Ахмети Победата на ВМРО ДПМНЕ не може да се негира

Ахмети: Победата на ВМРО-ДПМНЕ не може да се негира

Пулс 24 | на 1.2017

СДСМ не е победник на изборите и кој ни гарантира нам за стабилна ситуација? Доколку ние донесеме непромислена и неанализирана одлука, односно секоја избрзана одлука е одлука која може да предизвика последици....

Ахмети за принципот на коалиција на победниците Победата на ВМРО ДПМНЕ не може да се негира

Ахмети за принципот на коалиција на победниците: Победата на ВМРО-ДПМНЕ не може да се негира

Република | на 1.2017

СДСМ не е победник на изборите и кој ни гарантира нам за стабилна ситуација? Доколку ние донесеме непромислена и неанализирана одлука, односно секоја избрзана одлука е одлука која може да предизвика последици....

Платформа за двојни избори

Платформа за двојни избори

Ако | на 1.2017

Интервјуто на Али Ахмети, на 10.01.2017 год. во емисијата Click Plus на TV21 покажа дека Али Ахмети веќе може да се прекрсти во Ѓоргија сардисан. За да го објаснам ова, ќе се послужам со неколку подточки:...

До кога ВМРО ДПМНЕ планира да ги силува институциите а законите и Уставот да ги третира како кондоми

До кога ВМРО-ДПМНЕ планира да ги силува институциите а законите и Уставот да ги третира како кондоми?

Либертас | на 1.2017

До кога оваа власт на ВМРО-ДПМНЕ планира да ги силува институциите, а законите и Уставот да ги третира како кондоми, насила натнати за вршење на нивните потреби? Онаа фигура која се шетка во резиденцијата...

На кого би му одговарале нови избори

На кого би му одговарале нови избори?

Р.С. Европа | на 1.2017

Сите опции се отворени засега, од влада на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, влада на СДСМ со партиите на Албанците, па и нови брзи избори, оценуваат аналитичарите. Според нив, последната опција најмалку му одговара...

О зоти Ахмети кој тоа мирот го ремети

О зоти Ахмети, кој тоа мирот го ремети?

Бриф | на 1.2017

Ми ѕвони пред некој ден Перо во два по полноќ да ми каже виц. Има тој таков обичај, кога ќе остане затрупан на автопатот Скопје-Велес, врти и кажува вицеви за Македонија пат. Се вратил мажот неочекувано...

До кога ВМРО ДПМНЕ планира да ги силува институциите а законите и Уставот да ги третира како кондоми

До кога ВМРО-ДПМНЕ планира да ги силува институциите а законите и Уставот да ги третира како кондоми?

Reporter.mk | на 1.2017

До кога оваа власт на ВМРО-ДПМНЕ планира да ги силува институциите, а законите и Уставот да ги третира како кондоми, насила натнати за вршење на нивните потреби? Онаа фигура која се шетка во резиденцијата...

УСЛОВИТЕ СЕ МАСЛО НА ЗАПАДОТ Инсистирањето на албанската платформа ќе ја продолжи кризата

УСЛОВИТЕ СЕ МАСЛО НА ЗАПАДОТ: Инсистирањето на албанската платформа ќе ја продолжи кризата

Телеграф | на 1.2017

На критики и неодобрување од експертската јавност наиде платформата на трите партии на Албанците, како услов за коалицирање во новата влада. Тие сметаат дека настојувањето на ваква платформа е во функција...

Лајм Груевски и Ахмети во петок ќе ја објават коалицијата еве ги условите

Лајм: Груевски и Ахмети во петок ќе ја објават коалицијата, еве ги условите

+Инфо | на 1.2017

Под наслов „ Ексклузивно: Груевски и Ахмети во петок ќе ја објават коалицијата, еве ги условите!“, „Лајм“ пишува дека иако го нема легитимитетот на албанските гласачи, ДУИ и нејзиниот претседател Али Ахмети...

ВМРО ДПМНЕ Граѓаните очекуваат Заев да го исполни ветувањето и да даде оставка

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните очекуваат Заев да го исполни ветувањето и да даде оставка

Локално | на 1.2017

Криминалната групација СДСМ, на чело со аболираниот криминалец Зоран Заев, не престанува да ги потценува и да ги понижува македонските граѓани правејќи секојдневни обиди за продолжување на сопствениот...

Лајм откри сочни детали за новата влада со Груевски ДУИ веднаш демантира

Лајм откри сочни детали за новата влада со Груевски, ДУИ веднаш демантира

Позитив | на 1.2017

Онлајн изданието на весникот Лајм откри сочни детали за наводно договорената коалиција меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, а според истата требало да биде објавена овој петок. Сепак, од ДУИ побрзаа да ја демантираат...

ВМРО ДПМНЕ Заев да даде оставка

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да даде оставка

Reporter.mk | на 1.2017

Криминалната групација СДСМ, на чело со аболираниот криминалец Зоран Заев, не престанува да ги потценува и да ги понижува македонските граѓани правејќи секојдневни обиди за продолжување на сопствениот...

ИО на СДСМ Македонија мора да добие влада што ќе ги решава проблемите на граѓаните

ИО на СДСМ: Македонија мора да добие влада што ќе ги решава проблемите на граѓаните

Sky | на 1.2017

Македонија мора да добие влада што ќе ги решава реалните проблеми на граѓаните, заклучи Извршниот одбор на СДСМ, на состанокот одржан во вторник вечер, од ВМРО-ДПМНЕ им порачуваат дека граѓаните јасно...

Ахмети Можни се сите опции дури и нови избори

Ахмети: Можни се сите опции, дури и нови избори

Sky | на 1.2017

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети во вторникот во интервју за ТВ 21 порача дека во однос на формирањето на новата влада и улогата на неговата партија во ова, можни се сите...

Даштевски Продолжувањето на рокот на СЈО ќе ја пролонгира кризата

Даштевски: Продолжувањето на рокот на СЈО ќе ја пролонгира кризата

Вечер | на 1.2017

Продолжувањето на рокот на СЈО има единствена цел – пролонгирање на кризата во земјава, смета дел од експертската јавност. Според аналитичарот Александар Даштевски обвинителството имало и повеќе од доволно...

ДУИ Не е вистина дека во петок ќе сме објавеле коалиција со ВМРО ДПМНЕ

ДУИ: Не е вистина дека во петок ќе сме објавеле коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

Либертас | на 1.2017

ДУИ ја демантира веста дека в петок ќе ја објави коалицијата ВМРО-ДПМНЕ. Веста попладнево како ексклузивна ја објави порталот на весникот на албански јазик Лајм.мк, повикувајќи се на неименувани партиски...

СДСМ Груевски е минато граѓаните избраа промени и нова влада

СДСМ: Груевски е минато, граѓаните избраа промени и нова влада

Либертас | на 1.2017

Соопштение на СДСМ во врска со реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ: Мнозинството граѓани, над 600 илјади, на 11 декември избраа промени и нова одговорна власт. Граѓаните јасно ја изразија својата волја против Груевски...

Ахмети СДСМ не е победник на изборите  коалиција со нив не носи стабилна ситуација

Ахмети: СДСМ не е победник на изборите – коалиција со нив не носи стабилна ситуација

Денешен | на 1.2017

СДСМ не е победничка партија на изборите и коалицијата со нив не е стабилна ситуација. Лидерот на ДУИ Али Ахмети во интервју за ТВ21 вели дека неговата партија детално ги разгледува сите опции по што ќе...

СДСМ Груевски е минато граѓаните избраа промени и нова влада

СДСМ: Груевски е минато, граѓаните избраа промени и нова влада

Reporter.mk | на 1.2017

Соопштение на СДСМ во врска со реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ: Мнозинството граѓани, над 600 илјади, на 11 декември избраа промени и нова одговорна власт. Груевски и криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ се...

Ахмети СДСМ не е победник на изборите  коалиција со нив не носи стабилна ситуација

Ахмети: СДСМ не е победник на изборите – коалиција со нив не носи стабилна ситуација

Курир | на 1.2017

Иако во игра е и опцијата за коалиција со СДСМ и други албански партии, Ахмети вели дека таа ситуација не е стабилна. „СДСМ не е победничка партија на изборите и кој ни гарантира нам за тоа колку ќе има...

СДСМ ПРЕДМАЛКУ ИЗЛЕЗЕ СО ЖЕСТОКА РЕАКЦИЈА Еве детали

СДСМ ПРЕДМАЛКУ ИЗЛЕЗЕ СО ЖЕСТОКА РЕАКЦИЈА: Еве детали

Sky | на 1.2017

Мнозинството граѓани, над 600 илјади, на 11 декември избраа промени и нова одговорна власт, соопштија од СДСМ. Граѓаните јасно ја изразија својата волја против Груевски и политичарите осомничени и обвинети...

Ахмети Ќе преговараме со ВМРО ДПМНЕ но можни се и нови избори

Ахмети: Ќе преговараме со ВМРО-ДПМНЕ, но можни се и нови избори

Алсат-М | на 1.2017

идерот на ДУИ Али Ахмети изјави дека е логично неговата партија да ги отвори преговорите за формирање нова влада со победничката партија на последните предвремени парламентарни избори. Тој во иинтервју...

Ахмети Можни се нови избори

Ахмети: Можни се нови избори

Локално | на 1.2017

Лидерите на ВМРО ДПМНЕ и ДУИ денеска ќе седнат на маса и ќе започнат преговори за состав на новата влада. Груевски по вчерашната средба со партиите од неговата коалицијата не доби зелено светло за прифаќање...

Ахмети СДСМ не е победник на изборите  коалиција со нив не носи стабилна ситуација

Ахмети: СДСМ не е победник на изборите – коалиција со нив не носи стабилна ситуација

Вистина | на 1.2017

СДСМ не е победничка партија на изборите и коалицијата со нив не е стабилна ситуација. Лидерот на ДУИ Али Ахмети во интервју за ТВ21 вели дека неговата партија детално ги разгледува сите опции по што ќе...

ДУИ Не е вистина дека во петок ќе сме објавеле коалиција со ВМРО ДПМНЕ

ДУИ: Не е вистина дека во петок ќе сме објавеле коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

Reporter.mk | на 1.2017

ДУИ ја демантира веста дека в петок ќе ја објави коалицијата ВМРО-ДПМНЕ. Веста попладнево како ексклузивна ја објави порталот на весникот на албански јазик Лајм.мк, повикувајќи се на неименувани партиски...

Ахмети СДСМ не е победник на изборите  коалиција со нив не носи стабилна ситуација

Ахмети: СДСМ не е победник на изборите - коалиција со нив не носи стабилна ситуација

Весник | на 1.2017

СДСМ не е победничка партија на изборите и коалицијата со нив не е стабилна ситуација. Лидерот на ДУИ Али Ахмети во интервју за ТВ21 вели дека неговата партија детално ги разгледува сите опции по што ќе...

СДСМ Граѓаните избраа промени на власта

СДСМ: Граѓаните избраа промени на власта

Телма | на 1.2017

Извршниот одбор на СДСМ на состанок, одржан синоќа уште еднаш оцени дека е постигнат огромен успех на изборите, на коишто мнозинството граѓани на Македонија избраа промени на власта. Констатирано е дека...

Ахмети Можни се нови избори

Ахмети: Можни се нови избори

Телма | на 1.2017

Лидерите на ВМРО ДПМНЕ и ДУИ денеска ќе седнат на маса и ќе започнат преговори за состав на новата влада. Груевски по вчерашната средба со партиите од неговата коалицијата не доби зелено светло за прифаќање...

Историска шанса или крстопат за државата

Историска шанса или крстопат за државата

МКД | на 1.2017

Само со мудро дејствување на двете големи коалиции кои мораат да го надминат меѓусебниот анимозитет и да ги постават државните над личните и партиските интереси, може да се зацврсти унитарноста на Македонија....

Ахмети СДСМ не е победник на изборите  коалиција со нив не носи стабилна ситуација

Ахмети: СДСМ не е победник на изборите - коалиција со нив не носи стабилна ситуација

Прес 24 | на 1.2017

СДСМ не е победничка партија на изборите и коалицијата со нив не е стабилна ситуација. Лидерот на ДУИ Али Ахмети во интервју за ТВ21 вели дека неговата партија детално ги разгледува сите опции по што ќе...

Ахмети Во игра се четири опции или нови избори

Ахмети: Во игра се четири опции или нови избори!

Локално | на 1.2017

За ДУИ се отворени четири опции: коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, коалиција со СДСМ, техничка влада како до 11-декември и преоѓање на ДУИ во опозиција. Ахмети не исклучува ни неопходност од нови избори, информира...

СДСМ не прифаќа криминална Влада ВМРО ДПМНЕ им порачува да не си прават приказни

СДСМ не прифаќа криминална Влада, ВМРО-ДПМНЕ им порачува да не си прават приказни

Фактор | на 1.2017

На синоќешниот состанок Извршниот одбор на СДСМ заклучил дека земјава мора да добие влада која ќе ги решава реалните проблеми на граѓаните. „Извршниот одбор на СДСМ на вечерашниот состанок уште еднаш оцени...

ВМРО ДПМНЕ Заев да даде оставка

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да даде оставка

Либертас | на 1.2017

Криминалната групација СДСМ, на чело со аболираниот криминалец Зоран Заев, не престанува да ги потценува и да ги понижува македонските граѓани правејќи секојдневни обиди за продолжување на сопствениот...

Ахмети Коалицијата со СДСМ не носи стабилна ситуација

Ахмети: Коалицијата со СДСМ не носи стабилна ситуација

Пулс 24 | на 1.2017

СДСМ не е победничка партија на изборите и коалицијата со нив не е стабилна ситуација. Лидерот на ДУИ Али Ахмети во интервју за ТВ21 вели дека неговата партија детално ги разгледува сите опции по што ќе...

Лајм Коалицијата меѓу ВМРО ДПМНЕ и ДУИ ќе биде објавена во петок

Лајм: Коалицијата меѓу ВМРО ДПМНЕ и ДУИ ќе биде објавена во петок

Ако | на 1.2017

Под наслов „ Ексклузивно: Груевски и Ахмети во петок ќе ја објават коалицијата, еве ги условите!“, „Лајм“ пишува дека иако го нема легитимитетот на албанските гласачи, ДУИ и нејзиниот претседател Али Ахмети...

Ахмети Сите опции се отворени можни се и нови избори

Ахмети: Сите опции се отворени, можни се и нови избори

МТВ 1 | на 1.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети изјави дека е логично неговата партија да ги почне преговорите за формирање нова влада со победничката партија на изборите за пратеници. Тој во интервју за локална телевизија...

ИО на СДСМ Македонија мора да добие влада што ќе ги решава проблемите на граѓаните

ИО на СДСМ: Македонија мора да добие влада што ќе ги решава проблемите на граѓаните

Точка | на 1.2017

Македонија мора да добие влада што ќе ги решава реалните проблеми на граѓаните, заклучи Извршниот одбор на СДСМ, на состанокот одржан во вторник вечер, од ВМРО-ДПМНЕ им порачуваат дека граѓаните јасно...

ВМРО ДПМНЕ Заев е лоша историја

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е лоша историја

Вест | на 1.2017

„Криминалната групација СДСМ, на чело со аболицираниот криминалец Зоран Заев, не престанува да ги потценува и понижува македонските граѓани правејќи секојдневни обиди за продолжување на сопствениот политички...

ИО на СДСМ Македонија мора да добие Влада која ќе ги решава проблемите на граѓаните

ИО на СДСМ: Македонија мора да добие Влада која ќе ги решава проблемите на граѓаните

Вест | на 1.2017

Македонија мора да добие влада што ќе ги решава реалните проблеми на граѓаните, заклучи Извршниот одбор на СДСМ на синоќешната седница. „Извршниот одбор на СДСМ уште еднаш оцени дека е постигнат огромен...

ВМРО ДПМНЕ Граѓаните им кажаа НЕ на корумпираните политичари

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните им кажаа „НЕ” на корумпираните политичари

Фокус | на 1.2017

ВМРО-ДПМНЕ се огласи со реакција по вчерашниот состанок на Извршниот комитет на СДСМ, од каде порачаа дека не смее да се дозволи во владата да влезат обвинети политичари за криминал. -Граѓаните на Македонија,...

Али Ахмети Во игра се четири опции или нови избори

Али Ахмети: Во игра се четири опции или нови избори!

Reporter.mk | на 1.2017

За ДУИ се отворени четири опции: коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, коалиција со СДСМ, техничка влада како до 11-декември и преоѓање на ДУИ во опозиција. Ахмети не исклучува ни неопходност од нови избори. Во игра...

Али Ахмети Во игра се четири опции  со ВМРО со СДСМ техничка влада и одење во опозиција или пак нови избори

Али Ахмети: Во игра се четири опции - со ВМРО, со СДСМ, техничка влада и одење во опозиција или пак нови избори

Вест | на 1.2017

За ДУИ се отворени четири опции: коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, коалиција со СДСМ, техничка влада како до 11-декември и преоѓање на ДУИ во опозиција. Ахмети не исклучува ни неопходност од нови избори. Во игра...

Али Ахмети Во игра се четири опции или нови избори

Али Ахмети: Во игра се четири опции или нови избори!

Либертас | на 1.2017

За ДУИ се отворени четири опции: коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, коалиција со СДСМ, техничка влада како до 11-декември и преоѓање на ДУИ во опозиција. Ахмети не исклучува ни неопходност од нови избори. Во игра...

Ахмети Можни се сите опции дури и нови избори

Ахмети: Можни се сите опции, дури и нови избори

Кајгана | на 1.2017

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети во вчерашно интервју за ТВ 21 порача дека во однос на формирањето на новата влада и улогата на неговата партија во ова, можни се сите опции,...

Ахмети Можни се сите опции дури и нови избори

Ахмети: Можни се сите опции, дури и нови избори

Макфакс | на 1.2017

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети во вторникот во интервју за ТВ 21 порача дека во однос на формирањето на новата влада и улогата на неговата партија во ова, можни се сите...

Ахмети Можни се сите опции дури и нови избори

Ахмети: Можни се сите опции, дури и нови избори

MK News | на 1.2017

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети во вторникот во интервју за ТВ 21 порача дека во однос на формирањето на новата влада и улогата на неговата партија во ова, можни се сите...

ИО на СДСМ Македонија мора да добие влада што ќе ги решава проблемите на граѓаните

ИО на СДСМ: Македонија мора да добие влада што ќе ги решава проблемите на граѓаните

Макфакс | на 1.2017

Македонија мора да добие влада што ќе ги решава реалните проблеми на граѓаните, заклучи Извршниот одбор на СДСМ, на состанокот одржан во вторник вечер, од ВМРО-ДПМНЕ им порачуваат дека граѓаните јасно...

ВМРО ДПМНЕ Криминалната групација СДСМ ги потценува граѓаните

ВМРО-ДПМНЕ: Криминалната групација СДСМ ги потценува граѓаните

МКД | на 1.2017

Криминалната групација СДСМ, на чело со аболицираниот криминалец Зоран Заев, не престанува да ги потценува и понижува македонските граѓани, правејќи секојдневни обиди за продолжување на сопствениот политички...

АХМЕТИ ПРЕМЕРУВА Лидерот на ДУИ не ја отфрли можноста за коалиција со ВМРО ДПМНЕ

АХМЕТИ ПРЕМЕРУВА: Лидерот на ДУИ не ја отфрли можноста за коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

Телеграф | на 1.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во интервјуто за „ТВ 21“ не ја отфрли можноста ДУИ да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ. Тој беше дециден дека сите опции се отворени и дека во следниот период во органите на партијата ќе биде...

Ахмети Во игра се четири опции

Ахмети: Во игра се четири опции

Фокус | на 1.2017

ДУИ е отворена за четири опции, изјави вчеравечер лидерот на партијата Али Ахмети во емисијата „Клик плус” на Тв21. -Пред да почнат преговори со ВМРО-ДПМНЕ, треба да биде завршена анализата за тоа во каков...

Власт или Пропаст

Власт или Пропаст

Весник | на 1.2017

Претседателот на државата вчера го додели мандатот за формирање на новата влада на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Почнува тежок процес на преговори за формирање влада - во игра влезе и лидерот...

ВМРО ДПМНЕ Заев е историја Лоша црна историја

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е историја. Лоша, црна историја

A1on | на 1.2017

„Криминалната групација СДСМ, на чело со аболицираниот криминалец Зоран Заев, не престанува да ги потценува и понижува македонските граѓани правејќи секојдневни обиди за продолжување на сопствениот политички...

Али Ахмети Во игра се четири опции или нови избори

Али Ахмети: Во игра се четири опции или нови избори!

DW | на 1.2017

За ДУИ се отворени четири опции: коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, коалиција со СДСМ, техничка влада како до 11-декември и преоѓање на ДУИ во опозиција. Ахмети не исклучува ни неопходност од нови избори. Во игра...

Ахмети СДСМ не е победник на изборите  коалиција со нив не носи стабилна ситуација

Ахмети: СДСМ не е победник на изборите – коалиција со нив не носи стабилна ситуација

Слободна Македонија | на 1.2017

СДСМ не е победничка партија на изборите и коалицијата со нив не е стабилна ситуација. Лидерот на ДУИ Али Ахмети во интервју за ТВ21 вели дека неговата партија детално ги разгледува сите опции по што ќе...

Ахмети СДСМ не е победник на изборите  коалиција со нив не носи стабилна ситуација

Ахмети: СДСМ не е победник на изборите - коалиција со нив не носи стабилна ситуација

Вечер | на 1.2017

СДСМ не е победничка партија на изборите и коалицијата со нив не е стабилна ситуација. Лидерот на ДУИ Али Ахмети во интервју за ТВ21 вели дека неговата партија детално ги разгледува сите опции по што ќе...

Ахмети Без прифаќање на платформата на Албанците тешко до формирање влада

Ахмети: Без прифаќање на платформата на Албанците тешко до формирање влада

Канал 5 | на 1.2017

Ахмети вели дека сепак сите опции се отворени, па дури и одење во опозиција или нови избори, но одлуката за тоа мора да се разгледа 99 пати. Преговори со победничка партија се логичен след, имајќи предвид...

Aхмети Сите опции се отворени па дури и одење во опозиција или нови избори

Aхмети: Сите опции се отворени, па дури и одење во опозиција или нови избори

24 вести | на 1.2017

Логично е ДУИ да ги отвори преговорите за формирање нова влада со победничката партија на последните предвремени парламентарни избори, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети во интервјуто за телевизијата 21....

ВМРО ДПМНЕ Криминаците во СДСМ на чело со аболицираниот Заев ги потценуваат граѓаните

ВМРО ДПМНЕ: Криминаците во СДСМ на чело со аболицираниот Заев ги потценуваат граѓаните

Reporter.mk | на 1.2017

Криминалната групација СДСМ, на чело со аболицираниот криминалец Зоран Заев, не престанува да ги потценува и понижува македонските граѓани правејќи секојдневни обиди за продолжување на сопствениот политички...

Aхмети Можни се и нови избори

Aхмети: Можни се и нови избори

+Инфо | на 1.2017

Лидерот на ДУИ Али Ахмети синоќа беше гостин во емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 рече дека е логично да преговара со Никола Груевски за создавање нова Влада, а со оглед дека тој го доби мандатот по изборите....

СЈО е искрата која ја разгорува љубовта меѓу Груевски и Ахмети

СЈО е искрата која ја разгорува љубовта меѓу Груевски и Ахмети

Фактор | на 1.2017

Мандатарот Никола Груевски ги ситни 20-те дена кои му ги додели претседателот Ѓорѓе Иванов за состав на нова влада. Но, наместо да се зголемуваат шансите дека старите партнери, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, одново...

Ахмети Тешко до Влада без прифаќање на платформата можни се нови избори

Ахмети: Тешко до Влада без прифаќање на платформата, можни се нови избори

Таратур | на 1.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вели дека без прифаќање на платформата на албанските партии подоброо е да има нови избори оти инаку тешко дека е можно да се формира влада. Ова го изјави вечерва во интервју...

ВМРО ДПМНЕ Има несогласувања на коалициските партнери за албанската декларација

ВМРО–ДПМНЕ: Има несогласувања на коалициските партнери за албанската декларација

Локално | на 1.2017

Дел од коалициските партнери на ВМРО – ДПМНЕ, особено оние кои ги преставуваат помалите етнички заедници не се согласуваат со декларацијата на албанските партии, велат од владеачката партија за време на...

Ахмети преговарам со сите

Ахмети- преговарам со сите !

Локално | на 1.2017

Лидерот на ДУИ Али Ахмети изјави дека е логично неговата партија да ги отвори преговорите за формирање нова влада со победничката партија на последните предвремени парламентарни избори. Тој во иинтервју...

ДУИ ќе преговара со победничката партија но можни се нови избори

ДУИ ќе преговара со победничката партија, но можни се нови избори

Позитив | на 1.2017

Логично е ДУИ да ги отвори преговорите за формирање нова влада со победничката партија на последните предвремени парламентарни избори, изјави Али Ахмети, лидерот на ДУИ во интервјуто за емисијата Клик...

Власт или Пропаст

Власт или Пропаст

Вечер | на 1.2017

Претседателот на државата вчера го додели мандатот за формирање на новата влада на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Почнува тежок процес на преговори за формирање влада - во игра влезе и лидерот...

Aхмети можни се и нови избори

Aхмети: можни се и нови избори

Р.С. Европа | на 1.2017

Лидерот на ДУИ Али Ахмети изјави дека е логично неговата партија да ги отвори преговорите за формирање нова влада со победничката партија на последните предвремени парламентарни избори. Тој во иинтервју...

Ахмети не се дава лесно платформата неизбежна  Се е можно за коалиција па дури и нови избори

Ахмети не се „дава“ лесно, платформата неизбежна - Се е можно за коалиција, па дури и нови избори

Фактор | на 1.2017

Али Ахмети прави се за да ја увери јавноста, но пред се својата партија и следбениците од албанскиот блок, дека тој е клучниот фактор за формирање на новата влада. Во интервјуто за Клик Плус на ТВ 21 не...

Ахмети Без прифаќање на платформата на Албанците тешко до формирање влада

Ахмети: Без прифаќање на платформата на Албанците тешко до формирање влада

Вечер | на 1.2017

Логично е ДУИ да ги отвори преговорите за формирање нова влада со победничката партија на последните предвремени парламентарни избори, изјави Али Ахмети, лидерот на ДУИ во интервјуто за емисијата Клик...

ЛОГИЧНО Е ДА ПРЕГОВАРАМЕ СО ПОБЕДНИЧКАТА ПАРТИЈА ВМРО ДПМНЕ е политичка сила со поголем капацитет од СДСМ

ЛОГИЧНО Е ДА ПРЕГОВАРАМЕ СО ПОБЕДНИЧКАТА ПАРТИЈА: ВМРО-ДПМНЕ е политичка сила со поголем капацитет од СДСМ!

Think24 | на 1.2017

Во интервјуто на ТВ21 со лидерот на ДУИ кое беше снимено вчера, а се емитува вечерва Али Ахмети ги реафирмираше позиите дека ДУИ по принцип ќе ги отвори преговорите со победничката партија на последните...

МАНДАТАРОТ СО ПОДДРШКА ОД КОАЛИЦИЈАТА Коалицијата За подобра Македонија со поддршка за Груевски и барање за претпазливост

МАНДАТАРОТ СО ПОДДРШКА ОД КОАЛИЦИЈАТА: Коалицијата „За подобра Македонија“ со поддршка за Груевски и барање за претпазливост!

Think24 | на 1.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со лидерите на политичките партии од Коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

СЈО Не ги коментираме изјавите на Груевски очекуваме да ни се продолжи мандатот

СЈО: Не ги коментираме изјавите на Груевски, очекуваме да ни се продолжи мандатот

Think24 | на 1.2017

Специјалното јавно обвинителство не сака да ги коментира „политичките“ изјави на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за формирање на новата влада, Никола Груевски, кој во интервју за „Дневник“ категорично...

Aхмети Прво преговори со победничката партија а можни се дури и нови избори

Aхмети: Прво преговори со победничката партија, а можни се дури и нови избори

МКД | на 1.2017

Логично е ДУИ да ги отвори преговорите за формирање нова влада со победничката партија на последните предвремени парламентарни избори, изјави Али Ахмети, лидерот на ДУИ во интервјуто за емисијата Клик...

СЕ ВРАТИ ПО ТИЛОТ БУМЕРАНГОТ АЛБАНСКА ПЛАТФОРМА

СЕ ВРАТИ ПО ТИЛОТ БУМЕРАНГОТ “АЛБАНСКА ПЛАТФОРМА“!

Македонска Нација | на 1.2017

Пишува Тодор ПЕТРОВ Го читам последниот коментар на Љубомир Данаилов Фрчкоски на порталот Либертас од 9 јануари 2017 година, насловен “Какво гигантско разочарување“. Фрчкоски изразува гигантско разочарување...

Влада до март или нови избори во мај

Влада до март или нови избори во мај

Утрински | на 1.2017

Додека се чека старите партнери – Груевски и Ахмети да седнат повторно на маса, Заев чека втора шанса за добивање на мандатот Александра М. Митевска Додека течат првите денови од рокот во кој старо-новиот...

Толкувањето за мандатите светски преседан

Толкувањето за мандатите светски преседан

Утрински | на 1.2017

Во сите нормални демократии се овозможува што повеќе простор да се формира влада, а кај нас се тврди само првата партија има право да добие мандат Слободанка Јовановска Тврдењата дека нашиот Устав не остава...

Парнерите на Груевски незадоволни од платформата на Албанците

Парнерите на Груевски незадоволни од платформата на Албанците

Утрински | на 1.2017

ФОТО: Киро Попов Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски попладнево одржа средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“, на која станало збор за резултатите од предвремените...

Ахмети Ако никој не ја прифати платформата можни се и нови избори

Ахмети: Ако никој не ја прифати платформата, можни се и нови избори

Утрински | на 1.2017

Лидерот на ДУИ во интервју за ТВ 21, најави дека ќе преговараат со партијата што освоила повеќе пратенички мандати, односно со ВМРО-ДПМНЕ Татјана Поповска Доколку ниту една партија не ја прифати платфoрмата...

СДСМ  чека сигнал од преговорите меѓу ВМРО ДПМНЕ и ДУИ

СДСМ - чека сигнал од преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

Утрински | на 1.2017

Партиски извори велат дека веќе се прават процени дали и кои од предлозите на албанските парламентарни партии воопшто би можеле да бидат предмет на разговор во евентуалните преговори за составување нова...

ДПА против албанската платформа

ДПА против албанската платформа

Дневник | на 1.2017

Партијата на лидерот во оставка Мендух Тачи конечно се изјасни дека не ја поддржува албанската платформа зад која застанаа ДУИ, Беса и „Алијансата за Албанците“ и со тоа за ДПА овој документ нема никаква...

Историска шанса или крстопат за државата

Историска шанса или крстопат за државата

Дневник | на 1.2017

Последните парламентарни избори во Македонија претставуваат крстопат за државата поради специфичниот сооднос на добиените пратенички мандати од страна на партиите и на коалициите што имаат меѓусебно спротивставени...

Груевски и Ахмети лично ќе ги водат разговорите

Груевски и Ахмети лично ќе ги водат разговорите

Дневник | на 1.2017

Преговорите за состав на новата влада ќе се водат лично помеѓу лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар, Никола Груевски, и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вели за „Дневник“ Артан Груби, шеф на кабинетот на Ахмети....

Kоцијанчич Новата влада да има широка политичка поддршка

Kоцијанчич: Новата влада да има широка политичка поддршка

Дневник | на 1.2017

Фразата широкобазирана влада, што ја употреби завчера портпаролката на Европската комисија, Маја Kоцијанчич, додека зборуваше за очекувањата на ЕK од македонскиот мандатор, не значела влада на широка коалиција...

Најголеми губитници заради слепата послушност кон центрите на моќ можат да бидат самите Албанците

Најголеми губитници заради слепата послушност кон центрите на моќ, можат да бидат самите Албанците

Македонска Нација | на 1.2017

Манојил (Мане) Јаковлески Македонскиот народ нема никому да прости доколку било кој ги прифати барањата на Албанските партии, трпението кај Македонците е веќе при крај. Подржани од Тирана и Приштина, Албанските...

Димовски Во коалицијата на ВМРО ДПМНЕ има негодување за платформата и некаков си бинационален дијалог

Димовски: Во коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ има негодување за платформата и некаков си бинационален дијалог

Либертас | на 1.2017

Ставовите на ВМРО-ДПМНЕ за барањата на ДУИ ги посочивме преку интервјуто на лидерот Никола Груевски, рече Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ по средбата на партијата со коалиционите партнери. Тој истакна дека...

Ахмети Без прифаќање на платформата нема да има влада ќе има избори

Ахмети: Без прифаќање на платформата, нема да има влада, ќе има избори

A1on | на 1.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во интервју за ТВ 21 кажа дека без прифаќање на платформата на албанските партии подобро е да има нови избори зошто тешко ќе биде да се формира влада. Тој нагласи дека ова...

Извршен одбор на СДСМ: Партиите кои имаат освоено пратеници во Парламентот, освен криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ, не смеат да дозволат формирање Влада со лица обвинети за тешки кривични дела

Либертас | на 1.2017

Сите партии коишто имаат освоено пратеници во Парламентот, освен криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ, не смеат да дозволат формирање Влада во којашто би учествувале лица обвинети за тешки кривични дела,...

Ахмети Нови избори ако нема влада а влада тешко без платформата

Ахмети: Нови избори ако нема влада, а влада тешко без платформата

Нова ТВ | на 1.2017

Али Ахмети доаѓа само на конституирање на парламентот. Тој е пратеник повеќе од деценија, но речиси никогаш не доаѓа на работа. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вели дека без прифаќање на платформата на албанските...

Став на Извршниот одбор на СДСМ Македонија мора да добие Влада на граѓаните

Став на Извршниот одбор на СДСМ: Македонија мора да добие Влада на граѓаните

Локално | на 1.2017

Извршниот одбор на СДСМ на вечерашниот состанок уште еднаш оцени дека е постигнат огромен успех на парламентарните избори на 11 декември, на коишто мнозинството граѓани на Македонија избраа промени на...

СДСМ Во новата влада не смеат да седнат обвинети криминалци

СДСМ: Во новата влада не смеат да седнат обвинети криминалци

Фокус | на 1.2017

-Сите партии коишто имаат освоено пратеници во Парламентот, освен криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ, не смеат да дозволат формирање Влада во којашто би учествувале лица обвинети за тешки кривични...

Извршен одбор на СДСМ Партиите да не дозволат влада со криминалци

Извршен одбор на СДСМ: Партиите да не дозволат влада со криминалци

МКД | на 1.2017

„Сите партии коишто имаат освоено пратеници во парламентот, освен криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ, не смеат да дозволат формирање Влада во којашто би учествувале лица обвинети за тешки кривични...

Став на Извршниот одбор СДСМ Не смее да се дозволи формирање Влада со лица обвинети за тешки кривични дела

Став на Извршниот одбор СДСМ: Не смее да се дозволи формирање Влада со лица обвинети за тешки кривични дела

Бриф | на 1.2017

Соопштение на СДСМ: Извршниот одбор на СДСМ на вечерашниот состанок уште еднаш оцени дека е постигнат огромен успех на парламентарните избори на 11 декември, на коишто мнозинството граѓани на Македонија...

СДСМ Партиите не смеат да дозволат Влада со обвинети криминалци

СДСМ: Партиите не смеат да дозволат Влада со обвинети криминалци

Нова ТВ | на 1.2017

Извршниот одбор на Социјалдемократскиот сојуз соопшти дека вечерва на состанок уште еднаш оцениле дека е постигнат огромен успех на парламентарните избори на 11 декември, на коишто мнозинството граѓани...

Ќе преговараме прво со ВМРО ДПМНЕ но има и опција за нови избори

Ќе преговараме прво со ВМРО-ДПМНЕ, но има и опција за нови избори

Дневник | на 1.2017

Доколку ниту една партија не ја прифати платфoрмата на Албанците, не е исклучена опцијата да има и нови избори. Ова го најави лидерот на ДУИ во интервјуто за ТВ 21, еден ден откако претседателот Ѓорге...

СЈО Не коментираме политички изјави и очекуваме продолжување на мандатот

СЈО: Не коментираме политички изјави и очекуваме продолжување на мандатот

МКД | на 1.2017

Специјалното јавно обвинителство очекува новиот собраниски состав да ги прифати нивните барања за продолжување на мандатот за истраги и Законот за заштита nа сведоци. Од СЈО во изјава за Мета велат дека...

Коалиционите партнери на Груевски негодуваат за платформата на Албанците

Коалиционите партнери на Груевски негодуваат за платформата на Албанците

Фактор | на 1.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денеска одржa средба со лидерите на политичките партии од Коалицијата „За подобра Македонија“. Дел од коалициските партнери сметаат дека барањата на ДУИ можат да...

Извршен одбор на СДСМ Граѓаните избраа промени и нова одговорна Влада

Извршен одбор на СДСМ: Граѓаните избраа промени и нова одговорна Влада!

+Инфо | на 1.2017

Сите партии коишто имаат освоено пратеници во Парламентот, освен криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ, не смеат да дозволат формирање Влада во којашто би учествувале лица обвинети за тешки кривични дела,...

Став на Извршниот одбор на СДСМ Македонија мора да добие Влада на граѓаните

Став на Извршниот одбор на СДСМ: Македонија мора да добие Влада на граѓаните

A1on | на 1.2017

Извршниот одбор на СДСМ на вечерашниот состанок уште еднаш оцени дека е постигнат огромен успех на парламентарните избори на 11 декември, на коишто мнозинството граѓани на Македонија избраа промени на...

Платформа за спас на Груевски

Платформа за спас на Груевски

Фокус | на 1.2017

Пишува: Драган АЛЧИНОВ Платформата на албанските партии ја исполнува својата цел токму во овие моменти кога ние разговараме за неа. Нејзината цел беше токму тоа- да предизвика дистракција. Со тоа, Платформата...

ВМРО ДПМНЕ Има несогласувања на коалициските партнери за албанската декларација

ВМРО–ДПМНЕ: Има несогласувања на коалициските партнери за албанската декларација

24 вести | на 1.2017

Дел од коалициските партнери на ВМРО - ДПМНЕ, особено оние кои ги преставуваат помалите етнички заедници не се согласуваат со декларацијата на албанските партии, велат од владеачката партија за време на...

Средба на партиите од коалицијата на ВМРО ДПМНЕ

Средба на партиите од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ

Либертас | на 1.2017

ВМРО-ДПМНЕ ќе отпочне преговори со ДУИ за состав на новата влада. Преговорите ќе се водат на највисоко ниво, односно меѓу Ахмети и Груевски. Партиите од „Коалицијата за подобра Македонија“ на денешната...

Ахмети Без прифаќање на Платформата нови избори

Ахмети: Без прифаќање на Платформата, нови избори

Ако | на 1.2017

Лидерот на ДУИ Али Ахмети во интервју на тв21 најави дека не се исклучени нови парламентарни избори. Тој најави дека ќе преговараат за нова Влада со ВМРО ДПМНЕ и нагласи дека единствено тој може да преговара...

Став на Извршниот одбор на СДСМ Македонија мора да добие Влада на граѓаните

Став на Извршниот одбор на СДСМ: Македонија мора да добие Влада на граѓаните

Reporter.mk | на 1.2017

Извршниот одбор на СДСМ на вечерашниот состанок уште еднаш оцени дека е постигнат огромен успех на парламентарните избори на 11 декември, на коишто мнозинството граѓани на Македонија избраа промени на...

Бушати Албанија не се меша во можните коалиции во Македонија

Бушати: Албанија не се меша во можните коалиции во Македонија

Reporter.mk | на 1.2017

фот на албанската дипломатија, Дитмир Бушати вчера изјави дека официјална Тирана немала никаква улога во однос на можните владини коалиции во Македонија, јавува дописникот на „Мета“ од Тирана. Бушати истакна...

Средба на партиите од коалицијата на ВМРО ДПМНЕ

Средба на партиите од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ

Reporter.mk | на 1.2017

ВМРО-ДПМНЕ ќе отпочне преговори со ДУИ за состав на новата влада. Преговорите ќе се водат на највисоко ниво, односно меѓу Ахмети и Груевски. Партиите од „Коалицијата за подобра Македонија“ на денешната...

Продолжувањето на мандатот на СЈО ќе ја пролонгира кризата во Македонија

Продолжувањето на мандатот на СЈО ќе ја пролонгира кризата во Македонија

Нетпрес | на 1.2017

СЈО не успеа да одговори на предизвикот и не треба да добие продолжување на мандатот, сметаат познавачите. Според нив целта на барањето за продолжување на мадатот е единствено за политички потреби на надворешни...

Коалиционите партнери го поддржаа Груевски но негодуват за албанската платформа

Коалиционите партнери го поддржаа Груевски, но негодуват за албанската платформа

Sky | на 1.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржа средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“, на која главна тема биле резултатите од предвремените парламентарни...

Поддршка за коалициските партнери за Груевски и формирање стабилна влада

Поддршка за коалициските партнери за Груевски и формирање стабилна влада

Вест | на 1.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски се сретна со лидерите на политичките партии од Коалицијата "За подобра Македонија". Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни избори,...

Димовски Коалициските партнери негодуваат за платформата на Албанците

Димовски: Коалициските партнери негодуваат за платформата на Албанците

МКД | на 1.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржa средба со лидерите на политичките партии од Коалицијата „За подобра Македонија“. Како што се наведува во партиското соопштение, фокусот на средбата...

Средба на партиите од коалицијата на ВМРО ДПМНЕ Ахмети и Груевски очи во очи

Средба на партиите од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ: Ахмети и Груевски очи во очи

Локално | на 1.2017

ВМРО-ДПМНЕ ќе отпочне преговори со ДУИ за состав на новата влада. Преговорите ќе се водат на највисоко ниво, односно меѓу Ахмети и Груевски, информира Телма. Партиите од „Коалицијата за подобра Македонија“...

Поддршка од Коалицијата до Груевски за формирање на стабилна влада со барање за претпазливост во постигнување на договорот

Поддршка од Коалицијата до Груевски за формирање на стабилна влада, со барање за претпазливост во постигнување на договорот

Нетпрес | на 1.2017

-Главна тема е анализата на изборните резултати. Сите претставници ги предочија свопите видувања околу ангажманите, околу резулататите и околу сето она што се случи во Макеоднија на денот на изборите....

Димовски Коалиционите партнери негодуваат за платформата на Албанците

Димовски: Коалиционите партнери негодуваат за платформата на Албанците

+Инфо | на 1.2017

Ставовите на ВМРО-ДПМНЕ за барањата на ДУИ ги посочивме преку интервјуто на лидерот Никола Груевски, рече Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ по средбата на партијата со лидерите политичките партии од коалицијата...

Груевски доби поддршка од коалициските партнери

Груевски доби поддршка од коалициските партнери

Канал 5 | на 1.2017

На средбата на колаиционите партнери која е прва по целосното завршување на изборите, можело да се чујат различни согледувања и идеи како да се настапи во преговорите во насока на претпазливост при постигнување...

Груевски со поддршка од коалициските партнери

Груевски со поддршка од коалициските партнери

Р.С. Европа | на 1.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

Димовски Помалите коалициски партнери негодуваат за албанската платформа

Димовски: Помалите коалициски партнери негодуваат за албанската платформа

Точка | на 1.2017

Претставниците на помалите партии, особено оние од помалите етнички заедници, негодуваа за албанската платформа со која излегоа парламентарните албански партии, на денешната средба на Претседателот на...

Средба на партиите од коалицијата на ВМРО ДПМНЕ

Средба на партиите од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ

Телма | на 1.2017

ВМРО-ДПМНЕ ќе отпочне преговори со ДУИ за состав на новата влада. Преговорите ќе се водат на највисоко ниво, односно меѓу Ахмети и Груевски. Партиите од „Коалицијата за подобра Македонија“ на денешната...

Течат уставните рокови Груевски најдоцна за 20 дена треба да формира влада

Течат уставните рокови- Груевски најдоцна за 20 дена треба да формира влада

Алфа | на 1.2017

Првиот човек на владејачката партија е дециден дека ќе се обиде да формира Влада но не по секоја цена, и не на штета на националните интереси. Од друга страна пак социјалдемократите се уште молчат да барањата...

Целосна поддршка од страна на коалиционите партнери за лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски

Целосна поддршка од страна на коалиционите партнери за лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски

Алфа | на 1.2017

Сите претставници на политичките партии,на средбата ги предочија своите видувања и дадоа свои идеи Како Коалицијата за Подобра Македонија треба да постапува во идните преговори за новата Влада. Насоките...

Бушати Албанија не се меша во можните коалиции во Македонија

Бушати: Албанија не се меша во можните коалиции во Македонија

Либертас | на 1.2017

Шефот на албанската дипломатија, Дитмир Бушати вчера изјави дека официјална Тирана немала никаква улога во однос на можните владини коалиции во Македонија, јавува дописникот на „Мета“ од Тирана. Бушати...

Поддршка од Коалицијата до Груевски за формирање на стабилна влада со барање за претпазливост во постигнување на договорот

Поддршка од Коалицијата до Груевски за формирање на стабилна влада, со барање за претпазливост во постигнување на договорот

Вистина | на 1.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со лидерите на политичките партии од Коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

ВМРО ДПМНЕ прави стратегија за преговорите со ДУИ

ВМРО-ДПМНЕ прави стратегија за преговорите со ДУИ

Фокус | на 1.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржa средба со лидерите на политичките партии од Коалицијата „За подобра Македонија“. Како што се наведува во партиското соопштение, фокусот на средбата...

Ахмети Ако никој не ја прифати платформата можни се и нови избори

Ахмети: Ако никој не ја прифати платформата, можни се и нови избори

Утрински | на 1.2017

Лидерот на ДУИ во интервју за ТВ 21, најави дека ќе преговараат со партијата што освоила повеќе пратенички мандати, односно со ВМРО-ДПМНЕ Татјана Поповска Доколку ниту една партија не ја прифати платфoрмата...

Парнерите на Груевски незадоволни од платформата на Албанците

Парнерите на Груевски незадоволни од платформата на Албанците

Утрински | на 1.2017

ФОТО: Киро Попов Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски попладнево одржа средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“, на која станало збор за резултатите од предвремените...

Груевски ВМРО ДПМНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

ТВ Нова | на 1.2017

Нема правни и суштински потреби за да се продолжи работата на СЈО туку целта е да се пролонгира наметната криза како обид за отстранување на ВМРО-ДПМНЕ од власта, вели претседателот на партијата, Никола...

Груевски на тенок мраз

Груевски на тенок мраз

A1on | на 1.2017

Ѓорге Иванов, кршејќи го Уставот мандатот за состав на нова Влада му го даде на Никола Груевски, иако тој засега има само 51 сигурен пратеник и не кажа дали обезбедил парламентарно мнозинство. Течат 20...

СЈО Не ги коментираме изјавите на Груевски очекуваме да ни се продолжи мандатот

СЈО: Не ги коментираме изјавите на Груевски, очекуваме да ни се продолжи мандатот

Локално | на 1.2017

Специјалното јавно обвинителство не сака да ги коментира „политичките“ изјави на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за формирање на новата влада, Никола Груевски, кој во интервју за „Дневник“ категорично...

СЈО Очекуваме продолжување на мандатот и изгласување на Законот за заштитени сведоци

СЈО: Очекуваме продолжување на мандатот и изгласување на Законот за заштитени сведоци

Фактор | на 1.2017

Специјалното јавно обвинителство(СЈО) очекува новиот собраниски состав да ги прифати нивните барања за продолжување на мандатот за истраги и Законот за заштита nа сведоци. Од СЈО во изјава за Мета велат...

СЈО Груевски не го коментираме очекуваме да ни се продолжи мандатот

СЈО: Груевски не го коментираме, очекуваме да ни се продолжи мандатот

+Инфо | на 1.2017

Специјалното јавно обвинителство не сака да ги коментира „политичките“ изјави на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за формирање на новата влада, Никола Груевски, кој во интервју за „Дневник“ категорично...

СРЕДБА НА ПАРТНЕРИТЕ ОД КОАЛИЦИЈАТА ЗА ПОДОБРА МАКЕДОНИЈА  Никој не може да се спротивстави на волјата на мнозинството граѓани

СРЕДБА НА ПАРТНЕРИТЕ ОД КОАЛИЦИЈАТА „ЗА ПОДОБРА МАКЕДОНИЈА“: Никој не може да се спротивстави на волјата на мнозинството граѓани

Телеграф | на 1.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска одржа средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Во фокусот на средбата беа резулатите од предвремените парламентарни...

Средба на коалицијата За подобра Македонија

Средба на коалицијата „За подобра Македонија“

МТВ 1 | на 1.2017

Анализа на изборните резултати денеска правеа партиите од коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ. Се сондирале мислења за формирање на новото парламентарно мнозинство и на новата...

СЈО Груевски не го коментираме очекуваме исполнување на нашите барања

СЈО: Груевски не го коментираме, очекуваме исполнување на нашите барања

Фокус | на 1.2017

Специјалното јавно обвинителство очекува новиот собраниски состав да ги прифати нивните барања за продолжување на мандатот за истраги и законот за заштита nа сведоци.  Од таму во изјава за Мета велат дека...

Димовски Помалите коалициски партнери негодуваат за абанската платформа

Димовски: Помалите коалициски партнери негодуваат за абанската платформа

Макфакс | на 1.2017

Претставниците на помалите партии, особено оние од помалите етнички заедници, негодуваа за албанската платформа со која излегоа парламентарните албански партии, на денешната средба на Претседателот на...

Груевски со поддршка од коалициските партнери

Груевски со поддршка од коалициските партнери

Канал 5 | на 1.2017

- Главна тема е анализата на изборните резултати, односно сите претставници на политичките партии ги предочија своите видувања околу ангажманите и резултатите и за сето она што се случи во Република Македонија...

Димовски Во коалицијата на ВМРО ДПМНЕ има негодување за платформата и некаков си бинационален дијалог

Димовски: Во коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ има негодување за платформата и некаков си бинационален дијалог

Локално | на 1.2017

Ставовите на ВМРО-ДПМНЕ за барањата на ДУИ ги посочивме преку интервјуто на лидерот Никола Груевски, рече Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ по средбата на партијата со коалиционите партнери. Тој истакна дека...

Мандатари и број на пратеници во независна Македонија  историски и графички преглед

Мандатари и број на пратеници во независна Македонија – историски и графички преглед

Либертас | на 1.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вчера од претседателот на државата, Ѓорге Иванов, го доби петтиот по ред мандат за составување влада со парламентарна бројност од 51 пратеник во законодавниот дом....

Димовски Коалициските партнери негодуваат за платформата на Албанците

Димовски: Коалициските партнери негодуваат за платформата на Албанците

Нова ТВ | на 1.2017

Тема на денешната средба на ВМРО-ДПМНЕ со коалициските партнери биле изборите и случувањата околу изборите, како и поддршката и легитимитет што претседателот на партијата Никола Груевски ги имал како мандатар,...

Груевски со поддршка од коалициските партнери

Груевски со поддршка од коалициските партнери

Економски | на 1.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржа средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Во фокусот на средбата беа резулатите од предвремените парламентарни...

СЈО Не ги коментираме изјавите на Груевски очекуваме да ни се продолжи мандатот

СЈО: Не ги коментираме изјавите на Груевски, очекуваме да ни се продолжи мандатот

Sky | на 1.2017

Специјалното јавно обвинителство не сака да ги коментира „политичките“ изјави на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за формирање на новата влада, Никола Груевски, кој во интервју за „Дневник“ категорично...

Груевски на тенок мраз

Груевски на тенок мраз

Reporter.mk | на 1.2017

Ѓорге Иванов, кршејќи го Уставот мандатот за состав на нова Влада му го даде на Никола Груевски, иако тој засега има само 51 сигурен пратеник и не кажа дали обезбедил парламентарно мнозинство. Течат 20...

Димовски Во коалицијата на ВМРО ДПМНЕ има негодување за платформата

Димовски: Во коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ има негодување за платформата

Reporter.mk | на 1.2017

Ставовите на ВМРО-ДПМНЕ за барањата на ДУИ ги посочивме преку интервјуто на лидерот Никола Груевски, рече Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ по средбата на партијата со коалиционите партнери. Тој истакна дека...

Груевски со поддршка од коалициските партнери

Груевски со поддршка од коалициските партнери

Дневник | на 1.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

СЈО Не ги коментираме изјавите на Груевски очекуваме да ни се продолжи мандатот

СЈО: Не ги коментираме изјавите на Груевски, очекуваме да ни се продолжи мандатот

Либертас | на 1.2017

Специјалното јавно обвинителство не сака да ги коментира „политичките“ изјави на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за формирање на новата влада, Никола Груевски, кој во интервју за „Дневник“ категорично...

Груевски во потрага по владин партнер

Груевски во потрага по владин партнер

Локално | на 1.2017

Откако го доби мандатот за формирање влада од претседателот Ѓорге Иванов, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски треба да обезбеди мнозинство во Собранието од 61 пратеник, информира DW. Продолжување на...

Поддршка од Коалицијата до Груевски за формирање на стабилна влада со барање за претпазливост во постигнување на договорот

Поддршка од Коалицијата до Груевски за формирање на стабилна влада, со барање за претпазливост во постигнување на договорот

Курир | на 1.2017

-Главна тема е анализата на изборните резултати. Сите претставници ги предочија свопите видувања околу ангажманите, околу резулататите и околу сето она што се случи во Макеоднија на денот на изборите....

Мандатари и број на пратеници во независна Македонија  историски и графички преглед

Мандатари и број на пратеници во независна Македонија – историски и графички преглед

Локално | на 1.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вчера од претседателот на државата, Ѓорге Иванов, го доби петтиот по ред мандат за составување влада со парламентарна бројност од 51 пратеник во законодавниот дом,...

СЈО Не ги коментираме изјавите на Груевски очекуваме да ни се продолжи мандатот

СЈО: Не ги коментираме изјавите на Груевски, очекуваме да ни се продолжи мандатот

Бриф | на 1.2017

Специјалното јавно обвинителство не сака да ги коментира „политичките“ изјави на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за формирање на новата влада, Никола Груевски, кој во интервју за „Дневник“ категорично...

Димовски Во коалицијата на ВМРО ДПМНЕ има негодување за платформата и некаков си бинационален дијалог

Димовски: Во коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ има негодување за платформата и некаков си бинационален дијалог

A1on | на 1.2017

Ставовите на ВМРО-ДПМНЕ за барањата на ДУИ ги посочивме преку интервјуто на лидерот Никола Груевски, рече Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ по средбата на партијата со коалиционите партнери. Тој истакна дека...

Груевски со поддршка од коалициските партнери

Груевски со поддршка од коалициските партнери

Лидер | на 1.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

Поддршка од коалицијата до Груевски за формирање стабилна влада со барање за претпазливост во постигнување на договорот

Поддршка од коалицијата до Груевски за формирање стабилна влада со барање за претпазливост во постигнување на договорот

Весник | на 1.2017

Претседателот на ВМРО­ ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

Груевски со поддршка од коалициските партнери

Груевски со поддршка од коалициските партнери

Денешен | на 1.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

Груевски со поддршка од коалициските партнери

Груевски со поддршка од коалициските партнери

Прес 24 | на 1.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

Груевски на средба со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

Груевски на средба со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

Економски | на 1.2017

Иванов му гу предава мандатот на Груевски Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски попладнево одржува средба со лидерите и претставници на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“....

Нова провокација од Тирана  за шефот на дипломатијата Бушати Македонците се Славомакедонци

Нова провокација од Тирана - за шефот на дипломатијата Бушати, Македонците се Славомакедонци

Сител | на 1.2017

Embedded video for Нова провокација од Тирана - за шефот на дипломатијата Бушати, Македонците се Славомакедонци Нова провокација од официјална Тирана, откако албанскиот Премиер Еди Рама во два наврата...

Груевски на средба со коалиционите партнери

Груевски на средба со коалиционите партнери

Р.С. Европа | на 1.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, е на средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го доби мандатот за формирање влада од претседателот Ѓорге...

Нет прес СДСМ праќа сиглани да Ахмети дека платформата на албанските партии е прифатлива

Нет прес: СДСМ праќа сиглани да Ахмети дека платформата на албанските партии е прифатлива

Сител | на 1.2017

Embedded video for Нет прес: СДСМ праќа сиглани да Ахмети дека платформата на албанските партии е прифатлива Зоран Заев  со порака до Ахмети дека би прифатил се што е напишано во платформата на албанските...

Мандатарот во потрага за владин партнер

Мандатарот во потрага за владин партнер

Exclusive | на 1.2017

Николa Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, по петти пат го доби мандатот од претседателот да состави Влада, но се чини овојпат тоа најтешко ќе му оди. Во следните дваесет дена тој треба да преговара со други...

Ахмети Ќе преговараме со првата партија која доби најмногу мандати

Ахмети: Ќе преговараме со првата партија која доби најмногу мандати

MK News | на 1.2017

Лидерот на ДУИ Али Ахмети за ТВ 21 потврди дека ќе преговара за формирање на нова влада со победничката, односно со партијата која има освоено најмногу мандати на изборите. Но во исто време Ахмети и негира...

Груевски се сретна со лидерите од коалицијата За подобра Македонија  еве што бараат

Груевски се сретна со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“ – еве што бараат

MK News | на 1.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со лидерите на политичките партии од Коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

Поддршка од Коалицијата до Груевски за формирање на стабилна влада

Поддршка од Коалицијата до Груевски за формирање на стабилна влада

Пулс 24 | на 1.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со лидерите на политичките партии од Коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

Поддршка од коалицијата до Груевски за формирање стабилна влада со барање за претпазливост во постигнување на договорот

Поддршка од коалицијата до Груевски за формирање стабилна влада со барање за претпазливост во постигнување на договорот

Република | на 1.2017

Претседателот на ВМРО­ ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

Мандаторот Груевски ги стартуваше преговорите

Мандаторот Груевски ги стартуваше преговорите

Фактор | на 1.2017

Лидерот на владеачката гарнитура Ниола Груевски откако вчера го доби мандатот за состав на нова Влада, денеска ги стартуваше преговорите. Први со него на средби во централното седиште на ВМРО-ДПМНЕ  се политичките...

Започна средбата на Груевски со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

Започна средбата на Груевски со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

Прес 24 | на 1.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, е на средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот...

Почна средбата на Груевски со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

Почна средбата на Груевски со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

Сител | на 1.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски попладнево одржува средба со лидерите и претставници на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање...

Груевски ВМРО ДПМНЕ нема да се согласи со продолжување на рокот на СЈО

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ нема да се согласи со продолжување на рокот на СЈО

Канал 5 | на 1.2017

Тој смета дека нема правни или суштински потреби за продолжување на 18 месечниот мандат на СЈО. Според Груевски продолжувањето на рокот е единствено за политички потреби на надворешни фактори заради остварување...

Бушати Не се мешаме во внатрешните работи на Македонија

Бушати: Не се мешаме во внатрешните работи на Македонија

ТВ Нова | на 1.2017

Официјална Тирана смета дека не е мешање во внатрешните работи на земјавата тоа што под покровителство на аабснкиот премиер Еди Рама, се договори т.н. Платформа на партиите на Албанците во Макеоднија....

Груевски на средба со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

Груевски на средба со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

МТВ 1 | на 1.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски на средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот Ѓорге...

СЈО Не ги коментираме изјавите на Груевски очекуваме да ни се продолжи мандатот

СЈО: Не ги коментираме изјавите на Груевски, очекуваме да ни се продолжи мандатот

еМАГАЗИН | на 1.2017

Специјалното јавно обвинителство не сака да ги коментира „политичките“ изјави на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за формирање на новата влада, Никола Груевски, кој во интервју за „Дневник“ категорично...

Груевски на средба со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

Груевски на средба со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

Денешен | на 1.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски попладнево одржува средба со лидерите и претставници на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање...

Нема да нѐ изненади ако по Груевски Иванов го даде мандатот на друг Никола па на трет Никола од ВМРО ДПМНЕ

Нема да нѐ изненади ако по Груевски, Иванов го даде мандатот на друг Никола, па на трет Никола од ВМРО-ДПМНЕ

МКД | на 1.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ го доби мандатот за формирање нова влада и тоа е единствената сигурна работа во моментов, сѐ друго се шпекулации, нагаѓања и очекувања, но никој не знае како ќе се одвиваат...

ВМРО ДПМНЕ прави стратегија со коалициските партии за преговорите со ДУИ

ВМРО ДПМНЕ прави стратегија со коалициските партии за преговорите со ДУИ

Ако | на 1.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржa средба со лидерите на политичките партии од Коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

Груевски на големи маки само Ахмети не му е скаран

Груевски на големи маки, само Ахмети не му е скаран

+Инфо | на 1.2017

Рокот за формирање на влада почна да се ситни и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски со крајот на месецов треба да понуди пред Собранието нови министри, доколку успее да обезбеди поддршка од 61 пратеник....

Поддршка од Коалицијата до Груевски за формирање на стабилна влада со барање за претпазливост во постигнување на договорот

Поддршка од Коалицијата до Груевски за формирање на стабилна влада, со барање за претпазливост во постигнување на договорот

Вечер | на 1.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со лидерите на политичките партии од Коалицијата „За подобра Македонија". Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

Дали Алијансата за Албанците ќе го бојкотира Заев бидејќи е осомничено лице и амнестиран криминалец

Дали Алијансата за Албанците ќе го бојкотира Заев, бидејќи е осомничено лице и амнестиран криминалец?

Република | на 1.2017

Алијансата за Албанците нема да учествува во составувањето на новата влада ако мандатор е Никола Груевски, осомничено лице од СЈО, категоричен е Зулфи Адили од Унитети, партија која е дел од Алијансата...

СДСМ Сe додека не ја добиеме официјално платформата не коментираме ништо

СДСМ: Сe додека не ја добиеме официјално платформата, не коментираме ништо

Република | на 1.2017

Социјалдемократскиот сојуз нема да се произнесе во врска со платформата под која се обединија албанските партии во земјава како услов за формирање влада оти не им е официјално доставена, пишува Дневник....

Груевски со поддршка од коалициските партнери

Груевски со поддршка од коалициските партнери

еМАГАЗИН | на 1.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржа средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Во фокусот на средбата беа резулатите од предвремените парламентарни...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

Либертас | на 1.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот...

Ахмети Ќе преговараме со првата партија која доби најмногу мандати

Ахмети: Ќе преговараме со првата партија која доби најмногу мандати

ТВ Нова | на 1.2017

Лидерот на ДУИ Али Ахмети за ТВ 21 потврди дека ќе преговара за формирање на нова влада со победничката, односно со партијата која има освоено најмногу мандати на изборите. Но во исто време Ахмети и негира...

Груевски и Ахмети на разговори за формирање на владата

Груевски и Ахмети на разговори за формирање на владата

Канал 5 | на 1.2017

Официјално преговорите меѓу ВМРО ДПМНЕ и Демократската унија за интеграција, како победник во албанскиот блок се не почнат. Но, од ДУИ велат дека очекуваат тоа да се следи во следните неколку денови. Артан...

Груевски со поддршка од коалициските партнери

Груевски со поддршка од коалициските партнери

Слободна Македонија | на 1.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

Курир | на 1.2017

Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот Ѓорге Иванов, по последните предвремени парламентарни избори на кои ВМРО-ДПМНЕ освои 51 мандат. Тагови:

Груевски ВМРО ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

Груевски: ВМРО-ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

еВести | на 1.2017

Во вчерашното интервју за „Дневник“ лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, опширно говори за мандатот, работата и за иднината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Тој недвосмислено вели дека ВМРО-ДПМНЕ...

Наместо излез од политичката криза изборите нѐ внесоа во уште подлабока институционална криза

Наместо излез од политичката криза, изборите нѐ внесоа во уште подлабока институционална криза

МКД | на 1.2017

Влегуваме во една уставна празнина, со многу отворени прашања на кои одговорите може да ги даде само уште еден политички договор, Пржино 3 на пример, вели во изјавата за МКД.мк професорот по уставно право...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

Утрински | на 1.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот...

 Курир  Ќе го бојкотира ли Алијанса за Албанците Заев бидејќи е осомничено лице и аболициран криминалец

„Курир“: Ќе го бојкотира ли Алијанса за Албанците Заев, бидејќи е осомничено лице и аболициран криминалец?

Нетпрес | на 1.2017

Алијанса за Албанците отфрлаат соработка со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за учество во составувањето на новата Влада. Според изјавите на лица од Алијансата соработка нема да има наводно...

Груевски на средба со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

Груевски на средба со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

24 вести | на 1.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

24 вести | на 1.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

Канал 5 | на 1.2017

Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот Ѓорге Иванов, по последните предвремени парламентарни избори на кои ВМРО-ДПМНЕ освои 51 мандат.

ЕУ очекува брзо формирање на нова влада и итна имплементација на реформите

ЕУ очекува брзо формирање на нова влада и итна имплементација на реформите

Sky | на 1.2017

Европската комисија (ЕК) одблиску ја следи постизборната состојба во Македонија и очекува брзо формирање на нова и стабилна влада, како и итна имплементација на реформите, изјави портпаролката на ЕК, Маја...

Мандатарот Груевски во тесно

Мандатарот Груевски во тесно

Локално | на 1.2017

Беса и Алијанса за Албанците најавија дека нема да преговараат со мандатарот, а единствено од ДУИ велат дека ќе разговараат. Експертите оценуваат дека Груевски има тесен простор за маневар при формирањето...

ПО ДОБИВАЊЕТО НА МАНДАТОТ Груевски на средба со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

ПО ДОБИВАЊЕТО НА МАНДАТОТ: Груевски на средба со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

Телеграф | на 1.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска ќе оствари средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од...

Коцијанчич Итно формирање нова влада и широка поддршка за Пржино

Коцијанчич: Итно формирање нова влада и широка поддршка за Пржино

Нова ТВ | на 1.2017

Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич изјави дека ЕУ oчекува брзо формирање на нова влада и спроведување на реформите. – Се надеваме на брзо формирање на новата влада со широка политичка...

Ќе го бојкотира ли Алијанса за Албанците Зоран Заев бидејќи е осомничено лице и аболициран криминалец

Ќе го бојкотира ли Алијанса за Албанците Зоран Заев бидејќи е осомничено лице и аболициран криминалец?

ТВ Нова | на 1.2017

Алијанса за Албанците отфрлаат соработка со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за учество во составувањето на новата Влада. Според изјавите на лица од Алијансата соработка нема да има наводно...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија"

Весник | на 1.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија". Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот...

Иванов го гази Уставот и купува време за Груевски

Иванов го гази Уставот и купува време за Груевски

+Инфо | на 1.2017

Од кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов нема никаков коментар за обвинувањето дека постапил спротивно на Уставот затоа што мандатот за формирање на влада му го дал на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски....

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

Сител | на 1.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

A1on | на 1.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

ТВ Нова | на 1.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

Лидер | на 1.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

Весник | на 1.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска ќе оствари средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од...

Коцијанчич за Макфакс На СЈО мора да му се дадат услови и време да ја заврши својата работа

Коцијанчич за Макфакс: На СЈО мора да му се дадат услови и време да ја заврши својата работа

Sky | на 1.2017

На Специјалното јавно обвинителство (СЈО) мора да му се обезбедат услови и време за да ја заврши својата важна работа, изјави во понеделникот портпаролката на Европската комисија (ЕК), Маја Коцијанчич...

Мандатарот Груевски во тесно

Мандатарот Груевски во тесно

Р.С. Европа | на 1.2017

Беса и Алијанса за Албанците најавија дека нема да преговараат со мандатарот, а единствено од ДУИ велат дека ќе разговараат. Експертите оценуваат дека Груевски има тесен простор за маневар при формирањето...

СДСМ Кога ќе ја добиеме официјално платформата тогаш ќе коментираме

СДСМ: Кога ќе ја добиеме официјално платформата, тогаш ќе коментираме

Нетпрес | на 1.2017

Социјалдемократскиот сојуз нема да се произнесе во врска со платформата под која се обединија албанските партии во земјава како услов за формирање влада оти не им е официјално доставена, пишува Дневник....

Ќе го бојкотира ли Алијанса за Албанците Зоран Заев бидејќи е осомничено лице и аболициран криминалец

Ќе го бојкотира ли Алијанса за Албанците Зоран Заев бидејќи е осомничено лице и аболициран криминалец?

Курир | на 1.2017

После ваквите изјави се отвора прашањето дали тоа значи дека Алијанса за Албанците се и против коалиција со Зоран Заев. Секако, ако се земе во предвид дека станува збор за амнестирано лице кое сторило...

Груевски на средба со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

Груевски на средба со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

Прес 24 | на 1.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот...

Неизвесен период за мандатарот На кој најпрво Груевски ќе му фрли јадица

Неизвесен период за мандатарот: На кој најпрво Груевски ќе му фрли јадица?

Фактор | на 1.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и екс премиер Никоал Груевски вчера го доби мандатот за формирање на нова Влада, а рокот да обезбеди парламентарно мнозинство е 20 дена. ВМРО-ДПМНЕ освои најмногу места во парламентот...

СДСМ Сe додека не ја добиеме официјално платформата не коментираме ништо

СДСМ: Сe додека не ја добиеме официјално платформата, не коментираме ништо

Прес 24 | на 1.2017

Социјалдемократскиот сојуз нема да се произнесе во врска со платформата под која се обединија албанските партии во земјава како услов за формирање влада оти не им е официјално доставена, пишува Дневник....

Груевски Некому надвор му треба СЈО за продолжување на кризата во Македонија

Груевски: Некому „надвор“ му треба СЈО за продолжување на кризата во Македонија

Нетпрес | на 1.2017

Во вчерашното интервју за „Дневник“ лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, опширно говори за мандатот, работата и за иднината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Тој недвосмислено вели дека ВМРО-ДПМНЕ...

Ќе го бојкотира ли Алијанса за Албанците Зоран Заев бидејќи е осомничено лице и аболициран криминалец

Ќе го бојкотира ли Алијанса за Албанците Зоран Заев бидејќи е осомничено лице и аболициран криминалец?

Вистина | на 1.2017

Алијанса за Албанците отфрлаат соработка со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за учество во составувањето на новата Влада. Според изјавите на лица од Алијансата соработка нема да има наводно...

Мандатарот во потрага за владин партнер

Мандатарот во потрага за владин партнер

Sky | на 1.2017

Николa Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, по петти пат го доби мандатот од претседателот да состави Влада, но се чини овојпат тоа најтешко ќе му оди. Во следните дваесет дена тој треба да преговара со други...

Дали Заев како аболициран криминалец ќе биде бајкотиран од Алијансата на Албанците

Дали Заев како аболициран криминалец ќе биде бајкотиран од Алијансата на Албанците?

Пулс 24 | на 1.2017

Алијанса за Албанците отфрлаат соработка со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за учество во составувањето на новата Влада. Според изјавите на лица од Алијансата соработка нема да има наводно...

СДСМ Сe додека не ја добиеме официјално платформата не коментираме ништо

СДСМ: Сe додека не ја добиеме официјално платформата, не коментираме ништо

Сител | на 1.2017

Социјалдемократскиот сојуз нема да се произнесе во врска со платформата под која се обединија албанските партии во земјава како услов за формирање влада оти не им е официјално доставена, пишува Дневник....

СДСМ Сe додека не ја добиеме официјално платформата не коментираме ништо

СДСМ: Сe додека не ја добиеме официјално платформата, не коментираме ништо

Курир | на 1.2017

Од партијата предводена од Зоран Заев за „Дневник“ велат дека с` додека не ја добијат лично, немаат намера да откријат како размислуваат, ниту што ќе одговорат. -Ние не сме ја добиле платформата официјално,...

Груевски ВМРО ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

Груевски: ВМРО-ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

Лидер | на 1.2017

Во вчерашното интервју за „Дневник“ лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, опширно говори за мандатот, работата и за иднината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Тој недвосмислено вели дека ВМРО-ДПМНЕ...

Груевски на средба со своите коалициони партнери

Груевски на средба со своите коалициони партнери

Reporter.mk | на 1.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот...

 НетПрес  СДСМ со порака до ДУИ прифатлива е платформата на албанските партии

„НетПрес“: СДСМ со порака до ДУИ- прифатлива е платформата на албанските партии

Прес 24 | на 1.2017

СДСМ остана единствената политичка партија која официјално не зазема став за платформата постигната од албаските политички партии. Но зад сцената дознаваме дека Заев и раководството испратиле пораки до...

Груевски ВМРО ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

Груевски: ВМРО-ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

Прес 24 | на 1.2017

Во вчерашното интервју за „Дневник“ лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, опширно говори за мандатот, работата и за иднината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Тој недвосмислено вели дека ВМРО-ДПМНЕ...

Груевски ВМРО ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

Груевски: ВМРО-ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

Курир | на 1.2017

– Имавме преговори летото 2015 година. Сите четири партии се договоривме и потпишавме одредба со која СЈО ќе има 18 месеци за истражување и за евентуално поднесување обвинение ако против некој обезбеди...

СДСМ Сe додека не ја добиеме официјално платформата не коментираме ништо

СДСМ: Сe додека не ја добиеме официјално платформата, не коментираме ништо

Денешен | на 1.2017

Социјалдемократскиот сојуз нема да се произнесе во врска со платформата под која се обединија албанските партии во земјава како услов за формирање влада оти не им е официјално доставена, пишува Дневник.Од...

СДСМ Сe додека не ја добиеме официјално платформата не коментираме ништо

СДСМ: Сe додека не ја добиеме официјално платформата, не коментираме ништо

Вистина | на 1.2017

Социјалдемократскиот сојуз нема да се произнесе во врска со платформата под која се обединија албанските партии во земјава како услов за формирање влада оти не им е официјално доставена, пишува Дневник....

Груевски ВМРО ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

Груевски: ВМРО-ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

Вистина | на 1.2017

Во вчерашното интервју за „Дневник“ лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, опширно говори за мандатот, работата и за иднината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Тој недвосмислено вели дека ВМРО-ДПМНЕ...

 ВМРО ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

„ВМРО-ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО“

Денешен | на 1.2017

Во вчерашното интервју за „Дневник“ лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, опширно говори за мандатот, работата и за иднината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Тој недвосмислено вели дека ВМРО-ДПМНЕ...

Тоалетна платформа за развлекување на кризата и замачкување на одговорноста

Тоалетна платформа за развлекување на кризата и замачкување на одговорноста

Локално | на 1.2017

И младичот со кристалната топка, предраги постновогодишни лепотанки и лепотани мои, има нешто да каже околу Платформата на трите партии на Албанците, која деновиве ја преокупира јавноста, и е одличен показател...

Какво гигантско разочарување

Какво гигантско разочарување

Локално | на 1.2017

Платформата на т.н. албански блок партии за, според нив важните прашања на основа на кои ќе преговараат за влез во владата на Македонија, е големо разочарување! Не знам кој и како ја составувал, кој им...

КАДЕ Е ЗАЕВ СДСМ молчи за албанската платформа

КАДЕ Е ЗАЕВ: СДСМ молчи за албанската платформа

Телеграф | на 1.2017

По четири дена од објавувањето на платформата на партиите на Албанците во СДСМ владее целосен молк . Ниту еден функционер ниту, пак, лидерот Заев не сака да ги коментира условите што ги поставија ДУИ,...

 НетПрес  СДСМ со порака до ДУИ прифатлива е платформата на албанските партии

„НетПрес“: СДСМ со порака до ДУИ- прифатлива е платформата на албанските партии

Курир | на 1.2017

Без заддршка за раководството на СДСМ било прифатливо да се воведе двојазичост на целата територија вклучително и во градови како Делчево, Струмица, Штип, Свети Николе и останатите градови каде Македонците...

 НетПрес  СДСМ со порака до ДУИ прифатлива е платформата на албанските партии

„НетПрес“: СДСМ со порака до ДУИ- прифатлива е платформата на албанските партии

Денешен | на 1.2017

СДСМ остана единствената политичка партија која официјално не зазема став за платформата постигната од албаските политички партии. Но зад сцената дознаваме дека Заев и раководството испратиле пораки до...

Груевски ВМРО ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

Груевски: ВМРО-ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

Весник | на 1.2017

Во интервјуто за „Дневник“ лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, опширно говори за мандатот, работата и за иднината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Тој недвосмислено вели дека ВМРО-ДПМНЕ нема...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

Република | на 1.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска ќе оствари средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од...

СДСМ со порака до ДУИ Прифатлива е платформата на албанските партии

СДСМ со порака до ДУИ: Прифатлива е платформата на албанските партии

Нетпрес | на 1.2017

СДСМ остана единствената политичка партија која официјално не зазема став за платформата постигната од албаските политички партии. Но зад сцената дознаваме дека Заев и раководството испратиле пораки до...

Почнаа партиските комбинаторики и пазарења за нова влада

Почнаа партиските комбинаторики и пазарења за нова влада

Дневник | на 1.2017

Откако вчера претседателот Иванов му го додели мандатот за формирање влада на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, почнаа да течат уставните рокови. Мандатарот во рок од 20 дена, односно до 29 јануари,...

 НетПрес  СДСМ со порака до ДУИ прифатлива е платформата на албанските партии

„НетПрес“: СДСМ со порака до ДУИ- прифатлива е платформата на албанските партии

Вистина | на 1.2017

СДСМ остана единствената политичка партија која официјално не зазема став за платформата постигната од албаските политички партии. Но зад сцената дознаваме дека Заев и раководството испратиле пораки до...

Тоалетна платформа за развлекување на кризата и замачкување на одговорноста

Тоалетна платформа за развлекување на кризата и замачкување на одговорноста

Reporter.mk | на 1.2017

Mлладичот со кристалната топка, предраги постновогодишни лепотанки и лепотани мои, има нешто да каже околу Платформата на трите партии на Албанците, која деновиве ја преокупира јавноста, и е одличен показател...

СДСМ со порака до ДУИ Прифатлива е платформата на албанските партии

СДСМ со порака до ДУИ: Прифатлива е платформата на албанските партии

Нетпрес | на 1.2017

СДСМ остана единствената политичка партија која официјално не зазема став за платформата постигната од албаските политички партии. Но зад сцената дознаваме дека Заев и раководството испратиле пораки до...

СДСМ со порака до ДУИ прифатлива е платформата на албанските партии

СДСМ со порака до ДУИ- прифатлива е платформата на албанските партии

Пулс 24 | на 1.2017

СДСМ остана единствената политичка партија која официјално не зазема став за платформата постигната од албаските политички партии. Но зад сцената дознаваме дека Заев и раководството испратиле пораки до...

СДСМ со порака до ДУИ прифатлива е платформата на албанските партии

СДСМ со порака до ДУИ- прифатлива е платформата на албанските партии

Пулс 24 | на 1.2017

СДСМ остана единствената политичка партија која официјално не зазема став за платформата постигната од албаските политички партии. Но зад сцената дознаваме дека Заев и раководството испратиле пораки до...

СДСМ со порака до ДУИ прифатлива е платформата на албанските партии

СДСМ со порака до ДУИ-прифатлива е платформата на албанските партии

Пулс 24 | на 1.2017

СДСМ остана единствената политичка партија која официјално не зазема став за платформата постигната од албаските политички партии. Но зад сцената дознаваме дека Заев и раководството испратиле пораки до...

Заедничка платформа на Албанците решенија или нова криза за Македонија

Заедничка платформа на Албанците,решенија или нова криза за Македонија

Нова ТВ | на 1.2017

Автор: Џенис Сулимани Политичката платформа на ДУИ, коалицијата „Сојуз за Албанците” и коалицијата „Преродба со БЕСА” која се објави во медиумите предизвика широка дебата во јавноста, која до сега повеќе...

Коцијанчич за Макфакс На СЈО мора да му се дадат услови и време да ја заврши својата работа

Коцијанчич за Макфакс: На СЈО мора да му се дадат услови и време да ја заврши својата работа

Актуелно24 | на 1.2017

На Специјалното јавно обвинителство (СЈО) мора да му се обезбедат услови и време за да ја заврши својата важна работа, изјави во понеделникот портпаролката на Европската комисија (ЕК), Маја Коцијанчич...

Груевски ВМРО ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

Груевски: ВМРО-ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

Република | на 1.2017

Во интервјуто за „Дневник“ лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, опширно говори за мандатот, работата и за иднината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Тој недвосмислено вели дека ВМРО-ДПМНЕ нема...

Тече рокот на мандатарот Груевски

Тече рокот на мандатарот Груевски

Телма | на 1.2017

Официјално почна да тече рокот од 20 дена на мандатарот Никола Груевски за формирање нова влада. Претседателот Ѓорге Иванов вчера му го предаде мандатот на Груевски, на кого му се потребни уште 10 пратеници....

СДСМ со порака до ДУИ Прифатлива е платформата на албанските партии

СДСМ со порака до ДУИ: Прифатлива е платформата на албанските партии

Република | на 1.2017

Заев кој во кампањата ветуваше кантони и форми на федерализација, сега иако поразен од народот бил спремен на сѐ само за да влезе во владата. СДСМ остана единствената политичка партија која официјално...

Мандатарот во потрага за владин партнер

Мандатарот во потрага за владин партнер

Кајгана | на 1.2017

Николa Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, по петти пат го доби мандатот од претседателот да состави Влада, но овој пат тоа ќе биде малку потешка задача. Во следните дваесет дена тој треба да преговара со...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија"

Вечер | на 1.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија". Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот...

Никола Груевски го доби мандатот од претседателот Иванов за формирање влада

Никола Груевски го доби мандатот од претседателот Иванов за формирање влада

Канал 5 | на 1.2017

Претседателот Ѓорге Иванов вчера му го врачи мандатот за состав на новата влада на Република Македонија. До вчера беше законскиот рок  до кога претседателот Иванов треба да го довери мандатот за формирање...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата За подобра Македонија

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

Слободна Македонија | на 1.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со  лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот...

Заедничка платформа за иднината на Македонија

Заедничка платформа за иднината на Македонија

МКД | на 1.2017

Да влеземе во новата година сложни и упорни во исполнувањето на нашите стратешки интереси и да ја зачуваме Македонија како единствена држава на македонскиот народ и другите етнички заедници кои живеат...

Продолжувањето на мандатот на СЈО виси во воздух

Продолжувањето на мандатот на СЈО виси во воздух

Нова ТВ | на 1.2017

Се додека не се состави влада и политичката криза станува подлабока, продолжувањето на мандатот на Специјалното обвинителство е неизвесно. Секое одолговлечување на формирањето влада ќе влијае врз одлуките...

СДСМ со порака до ДУИ Прифатлива е платформата на албанските партии

СДСМ со порака до ДУИ: Прифатлива е платформата на албанските партии

Вечер | на 1.2017

Заев кој во кампањата ветуваше кантони и форми на федерализација, сега иако поразен од народот бил спремен на сѐ само за да влезе во владата. СДСМ остана единствената политичка партија која официјално...

СДСМ Сe додека не ја добиеме официјално платформата не коментираме ништо

СДСМ: Сe додека не ја добиеме официјално платформата, не коментираме ништо

Вечер | на 1.2017

Социјалдемократскиот сојуз нема да се произнесе во врска со платформата под која се обединија албанските партии во земјава како услов за формирање влада оти не им е официјално доставена, пишува Дневник....

Груевски ВМРО ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

Груевски: ВМРО-ДМПНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

Вечер | на 1.2017

Во вчерашното интервју за „Дневник" лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, опширно говори за мандатот, работата и за иднината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Тој недвосмислено вели дека ВМРО-ДПМНЕ...

Мандатарот во потрага за владин партнер

Мандатарот во потрага за владин партнер

Макфакс | на 1.2017

Николa Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, по петти пат го доби мандатот од претседателот да состави Влада, но се чини овојпат тоа најтешко ќе му оди. Во следните дваесет дена тој треба да преговара со други...

Мандатарот во потрага за владин партнер

Мандатарот во потрага за владин партнер

Точка | на 1.2017

Николa Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, по петти пат го доби мандатот од претседателот да состави Влада, но се чини овојпат тоа најтешко ќе му оди. Во следните дваесет дена тој треба да преговара со други...

ДУИ ќе преговара со Груевски за новата влада

ДУИ ќе преговара со Груевски за новата влада

Reporter.mk | на 1.2017

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети не одговори конкретно на изјавата на Никола Груевски кој во интервју за весникот „Дневник“ потенцираше дека ДУИ ако не коалицира со ВМРО-ДПМНЕ, тогаш во иднина вратите...

Какво гигантско разочарување

Какво гигантско разочарување

Reporter.mk | на 1.2017

Платформата на т.н. албански блок партии за, според нив важните прашања на основа на кои ќе преговараат за влез во владата на Македонија, е големо разочарување! Не знам кој и како ја составувал, кој им...

Груевски доби мандат ама нема избор иако и Црвенковски влегол во игри

Груевски доби мандат ама нема избор, иако и Црвенковски влегол во игри!

Локално | на 1.2017

Интересна е информацијата дека дури Бранко Црвенковски деновиве се сретнал со Али Ахмети и разговарал за комбинаториките, и веројтано и тој правел некаков пазар, за неколкуте свои кои му останаа. Му кажал...

Почнаа партиските комбинаторики и пазарења за нова влада

Почнаа партиските комбинаторики и пазарења за нова влада

Весник | на 1.2017

Математички, на ВМРО-ДПМНЕ ќе му бидат доволни десетте пратеници од ДУИ за да состави влада. Но, пред Груевски е исклучително тешка задача ако се знае платформата што ја донесоа трите албански партии како...

Иванов го додели мандатот на Груевски За 20 дена нова Влада

Иванов го додели мандатот на Груевски: За 20 дена нова Влада

Прес 24 | на 1.2017

Претседателот Ѓорге Иванов вчера му го врачи мандатот за состав на влада на Република Македонија на Никола Груевски, претседател на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, соопшти Кабинетот на македонскиот претседател....

РОКОТ ТЕЧЕ Почнаа партиските комбинаторики и пазарења за нова влада

РОКОТ ТЕЧЕ: Почнаа партиските комбинаторики и пазарења за нова влада

Телеграф | на 1.2017

Откако вчера претседателот Иванов му го додели мандатот за формирање влада на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, почнаа да течат уставните рокови. Мандатарот во рок од 20 дена, односно до 29 јануари,...

Тесен избор за мандатарот Груевски  Влада во коалиција со ДУИ или опозициска страна во Парламентот

Тесен избор за мандатарот Груевски – Влада во коалиција со ДУИ или опозициска страна во Парламентот

Таратур | на 1.2017

Од вчера и официјално почнаа сите комбинаторики за формирање нова Влада. Претседателот Ѓорге Иванов, според предвидениот рок, вчера му го предаде мандатот за формирање на собраниско мнозинство и нова влада...

БЕСА и Алијансата за Албанците не сакаат коалиција со Груевски

БЕСА и „Алијансата за Албанците„ не сакаат коалиција со Груевски

еМАГАЗИН | на 1.2017

Имајќи го предвид фактот дека Специјалното јавно обвинителство (СЈО) е дел и од нашата политичка платформа редефинирање и важноста на оваа институција за враќање на правдата во земјата, под ниту еден услов...

ДУИ ќе започне преговори со ВМРО ДПМНЕ за формирање на нова влада

ДУИ ќе започне преговори со ВМРО-ДПМНЕ за формирање на нова влада

Позитив | на 1.2017

ДУИ откако се конституираше собранието и мандатот отиде во рацете на Груевски и официјално ќе ги започне преговорите со ВМРО-ДПМНЕ за формирање на новата влада и можеби за продолжување на досегашната политичка...

Фрчковски смета дека Сеалбанската платформа  единствено им помага на ДПМНЕ и ДУИ и никому повеќе

Фрчковски смета дека „Сеалбанската платформа’’ единствено им помага на ДПМНЕ и ДУИ и никому повеќе!

Позитив | на 1.2017

Професорот и политичар Љубомир Фрчковски во најновата колумна смета дека донесената заедничка платформа на ДУИ, БЕСА и Алијанса на Албанците е големо разочарување бидејќи со дел од поставените барања единствено...

Груевски нема голем избор  или коалиција со Ахмети или опозиција

Груевски нема голем избор - или коалиција со Ахмети или опозиција

МКД | на 1.2017

Од вчера и официјално почнаа сите комбинаторики за формирање нова Влада. Претседателот Ѓорге Иванов, според предвидениот рок, вчера му го предаде мандатот за формирање на собраниско мнозинство и нова влада...

Или Груевски или нема друг мандатар  убедуваат провладините сурогати

Или Груевски или нема друг мандатар – убедуваат провладините сурогати

Позитив | на 1.2017

Провладините сурогати наметнуваат теза дека единствен мандатар може да биде Груевски кој веќе доби овластување од страна на претседателот на државата Ѓорги Иванов и дека сите сценарија во која нова коалиција...

СДСМ упорни дека оваа власт е во заминување  Знае ли Заев нешто што ние не

СДСМ упорни дека оваа власт е во заминување - Знае ли Заев нешто што ние не?

Фактор | на 1.2017

СДСМ практично и да не даде никаков коментар за доделувањето на мандатот за составување на нова влада кој очекува падна во рацете на предводникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Во досегашните настапи откако...

Почнаа партиските комбинаторики и пазарења за нова влада

Почнаа партиските комбинаторики и пазарења за нова влада

Вечер | на 1.2017

Математички, на ВМРО-ДПМНЕ ќе му бидат доволни десетте пратеници од ДУИ за да состави влада. Но, пред Груевски е исклучително тешка задача ако се знае платформата што ја донесоа трите албански партии како...

ЕУ очекува брзо формирање на широка владина коалиција и поддршка за СЈО

ЕУ очекува „брзо формирање на широка владина коалиција“ и поддршка за СЈО

Радио МОФ | на 1.2017

Брисел очекува брзо формирање на нова широка владина коалиција и целосно овозможување на сите услови за работа на СЈО, вели за агенцијата „Мета“ портпаролката на ЕК, Маја Коцијанчич, по изјавата на лидерот...

Какво гигантско разочарување

Какво гигантско разочарување

Think24 | на 1.2017

Платформата на т.н. албански блок партии за, според нив важните прашања на основа на кои ќе преговараат за влез во владата на Македонија, е големо разочарување! Не знам кој и како ја составувал, кој им...

АЛИ АХМЕТИ ПОТВРДИ ДУИ влегува во преговори за владина коалиција со победникот на изборите ВМРО ДПМНЕ

АЛИ АХМЕТИ ПОТВРДИ: ДУИ влегува во преговори за владина коалиција со победникот на изборите ВМРО-ДПМНЕ!

Think24 | на 1.2017

Претседателот на ДУИ Али Ахмети за ТВ 21 потврдил дека започнал со преговори за формирање на нова влада со победничката, односно партијата која има освоено највеќе мандати на предвремените парламентарни...

МОЖЕ ДА ИМА САМО ЕДЕН МАНДАТАР Уставот не предвидува ситуација кога мандатот се предава од победникот на втор или трет

МОЖЕ ДА ИМА САМО ЕДЕН МАНДАТАР: Уставот не предвидува ситуација кога мандатот се предава од победникот на втор или трет!

Think24 | на 1.2017

На изборниот победник мора да му се остави толку време колку што е потребно за да се договори владина коалиција која ќе одговара на изборните резултати, нагласува професорката во интервју за Телеграф.мк...

ПАДНАА ВО ВОДА МАНИПУЛАЦИИТЕ НА СДСМ Сами се залажуваа дека Груевски нема да го добие мандатот

ПАДНАА ВО ВОДА МАНИПУЛАЦИИТЕ НА СДСМ: Сами се залажуваа дека Груевски нема да го добие мандатот!

Think24 | на 1.2017

– Претседателот Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на влада на Република Македонија на Никола Груевски, претседател на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, соопшти Кабинетот на македонскиот...

НЕМА ПРОДОЛЖУВАЊЕ НА МАНДАТОТ НА СЈО ВМРО ДПМНЕ нема да се согласи со продолжување на мандатот на СЈО

НЕМА ПРОДОЛЖУВАЊЕ НА МАНДАТОТ НА СЈО: ВМРО-ДПМНЕ нема да се согласи со продолжување на мандатот на СЈО!

Think24 | на 1.2017

Во денешното интервју за „Дневник“ лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, опширно говори за мандатот, работата и за иднината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Тој недвосмислено вели дека ВМРО-ДПМНЕ...

Какво гигантско разочарување

Какво гигантско разочарување

Бриф | на 1.2017

атформата на т.н. албански блок партии за, според нив важните прашања на основа на кои ќе преговараат за влез во владата на Македонија, е големо разочарување! Не знам кој и како ја составувал, кој им помагал,...

Коцијанчич за Макфакс На СЈО мора да му се дадат услови и време да ја заврши својата работа

Коцијанчич за Макфакс: На СЈО мора да му се дадат услови и време да ја заврши својата работа

Либертас | на 1.2017

На Специјалното јавно обвинителство (СЈО) мора да му се обезбедат услови и време за да ја заврши својата важна работа, изјави во понеделникот портпаролката на Европската комисија (ЕК), Маја Коцијанчич...

Груевски по петти пат го доби мандатот за формирање влада

Груевски по петти пат го доби мандатот за формирање влада

Утрински | на 1.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска го доби мандатот за формирање влада - една година по неговото повлекување од премиерската функција, што ја извршуваше претходно подолго од девет години – во...

Алијансата за Албанците и Беса најавија нема да соработуваат со претседателот на ВМРО ДПМНЕ

Алијансата за Албанците и Беса најавија нема да соработуваат со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ

Утрински | на 1.2017

Две од страните кои ја потпишаа платформата на Албанците, Алијансата за Албанците и Беса, веднаш по доделувањето на мандатот за состав на новата влада на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, најавија...

ЕУ очекува брзо формирање нова влада на Македонија

ЕУ очекува брзо формирање нова влада на Македонија

Утрински | на 1.2017

Откако претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска му го предаде мандатот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за составување нова влада, Европската унија излезе со повторен став дека...

Платформата ја носи земјата во подлабока криза

Платформата ја носи земјата во подлабока криза

Утрински | на 1.2017

„Се' повеќе се делиме на племенска основа, а тоа никако не е нашата перспектива“, вели академик Иван Катарџиев Наум Котевски Не стивнуваат реакциите во јавноста по обелоденувањето на платформата на албанските...

Какво гигантско разочарување

Какво гигантско разочарување

Либертас | на 1.2017

Платформата на т.н. албански блок партии за, според нив важните прашања на основа на кои ќе преговараат за влез во владата на Македонија, е големо разочарување! Не знам кој и како ја составувал, кој им...

ДУИ ЌЕ ПРЕГОВАРА СО ГРУЕВСКИ ЗА НОВАТА ВЛАДА

ДУИ ЌЕ ПРЕГОВАРА СО ГРУЕВСКИ ЗА НОВАТА ВЛАДА

MK News | на 1.2017

Претседателот на ДУИ Али Ахмети за ТВ 21 потврдил дека ќе преговора за формирање на нова влада со победничката, односно партијата која има освоено највеќе мандати на предвремените парламентарни избори....

Ахмети чека покана од мандатарот Груевски за разговори за нова влада

Ахмети чека покана од мандатарот Груевски за разговори за нова влада

Дневник | на 1.2017

Очекувана реакција од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Ова е првичниот коментар од партијата на Али Ахмети на најавата на Груевски во интервјуто за „Дневник“ дека доколку бидат изиграни од ДУИ при...

Најдоцна за 20 дена ќе се знае со кого Груевски ќе коалира за нова влада

Најдоцна за 20 дена ќе се знае со кого Груевски ќе коалира за нова влада

Дневник | на 1.2017

За лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски од вчера тече рокот од 20 дена да го состави новиот владин тим и да поднесе програма до Собранието на Република Македонија, кое ја избира новата влада со мнозинство...

ЕУ чека брзо формирање влада и конструктивна опозиција

ЕУ чека брзо формирање влада и конструктивна опозиција

Дневник | на 1.2017

Откако претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов вчера му го врачи мандатот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски за составување нова влада, Европската Унија излезе со повторен став дека...

СДСМ Сe додека не ја добиеме официјално не коментираме ништо

СДСМ: Сe додека не ја добиеме официјално, не коментираме ништо

Дневник | на 1.2017

Социјалдемократскиот сојуз нема да се произнесе во врска со платформата под која се обединија албанските партии во земјава како услов за формирање влада оти не им е официјално доставена. Од партијата предводена...

Брисел не ја коментира платформата на албанските партии

Брисел не ја коментира платформата на албанските партии

МКД | на 1.2017

Европската комисија засега не ја коментира содржината на заедничката платформа на албанските партии во Македонија, ДУИ, Беса и Алијанса за Албанците. На новинарско прашање како ја коментираат платформата,...

ДУИ ќе преговара со Груевски за новата влада

ДУИ ќе преговара со Груевски за новата влада

Либертас | на 1.2017

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети не одговори конкретно на изјавата на Никола Груевски кој во интервју за весникот „Дневник“ потенцираше дека ДУИ ако не коалицира со ВМРО-ДПМНЕ, тогаш во иднина вратите...

Иванов му го додели мандатот за состав на нова влада на Груевски

Иванов му го додели мандатот за состав на нова влада на Груевски

Актуелно24 | на 1.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во понеделник попладне го врачи мандатот за состав на новата Влада, на лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски. Претседателот на државата е должен во рок...

Македонија  новото кризно жариште на Балканот

Македонија – новото кризно жариште на Балканот

+Инфо | на 1.2017

Меѓународната кризна група, организација која внимателно го следи развојот на настаните во целиот свет и многу прецизно ги дефинира точките во кои може да се очекува влошување на ситуација или почеток...

Коцијанчич ЕУ очекува влада на широка коалиција и целосна подршка на СЈО

Коцијанчич: ЕУ очекува влада на широка коалиција и целосна подршка на СЈО

Фокус | на 1.2017

Европската унија очекува формирање на „широко базирана“ влада и бара целосна подршка на Специјалото Јавно обвинителство, вели во изјава за 24 вести портпаролот на Европската комисија Маја Коцијанчич. Европската...

Груевски ВМРО ДПМНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ нема да се согласи за продолжување на мандатот на СЈО

Актуелно24 | на 1.2017

Во интервју за „Дневник“ лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски вели дека ВМРО-ДПМНЕ нема да се согласи на продолжување на рокот на Специјалното јавно обвинителство, бидејќи „од авион се гледа оти обвинителството...

Коцијанчич за 24 вести ЕУ очекува широко базирана влада и целосна подршка за СЈО

Коцијанчич за 24 вести: ЕУ очекува „широко-базирана“ влада и целосна подршка за СЈО

24 вести | на 1.2017

Европската унија очекува формирање на „широко базирана“ влада и бара целосна подршка на Специјалото Јавно обвинителство, вели во изјава за 24 вести портпаролот на Европската комисија Маја Коцијанчич. Европската...

ЕУ очекува брзо формирање на широка владина коалиција и поддршка за СЈО

ЕУ очекува „брзо формирање на широка владина коалиција“ и поддршка за СЈО

Локално | на 1.2017

Брисел очекува брзо формирање на нова широка владина коалиција и целосно овозможување на сите услови за работа на СЈО, вели за „Мета“ портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич по изјавата на...

Каракамишева Во согласност со Уставот може да има само еден мандатар нема резервен или втор

Каракамишева: Во согласност со Уставот може да има само еден мандатар, нема резервен или втор

ТВ Нова | на 1.2017

На изборниот победник мора да му се остави толку време колку што му е потребно за да се договори владина коалиција што ќе одговара на изборните резултати, нагласува професорката Тања Каракамишева. Никаде...

ЕУ очекува брзо формирање на широка владина коалиција и поддршка за СЈО

ЕУ очекува „брзо формирање на широка владина коалиција“ и поддршка за СЈО

Либертас | на 1.2017

Брисел очекува брзо формирање на нова широка владина коалиција и целосно овозможување на сите услови за работа на СЈО, вели за „Мета“ портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич по изјавата на...

Пропаганда за Голема Албанија на националната МТВ

Пропаганда за Голема Албанија на националната МТВ!

Пулс 24 | на 1.2017

Со децении претставниците на радикалната и експанзионистичка албанска политика во Македонија чекаа да се појави Зоран Заев, да се појави македонска политичка партија која за свои лични интереси ќе биде...

Груевски е мандатар  без надеж дека ќе успее да состави влада

Груевски е мандатар – без надеж дека ќе успее да состави влада!?

Локално | на 1.2017

Николa Груевски по петти пат од кабинетот на шефот на државата излезе како мандатар. Без изјави, без присуство на новинари со половина час доцнење, стартувaат 20-те дена во кои лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ќе...

Коцијанчич за Макфакс На СЈО мора да му се дадат услови и време да ја заврши својата работа

Коцијанчич за Макфакс: На СЈО мора да му се дадат услови и време да ја заврши својата работа

Reporter.mk | на 1.2017

На Специјалното јавно обвинителство (СЈО) мора да му се обезбедат услови и време за да ја заврши својата важна работа, изјави портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич за Макфакс , додавајќи...

ЕУ очекува брзо формирање на широка владина коалиција и поддршка за СЈО

ЕУ очекува „брзо формирање на широка владина коалиција“ и поддршка за СЈО

Бриф | на 1.2017

Брисел очекува брзо формирање на нова широка владина коалиција и целосно овозможување на сите услови за работа на СЈО, вели за „Мета“ портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич по изјавата на...

Коцијанчич за Макфакс На СЈО мора да му се дадат услови и време да ја заврши својата работа

Коцијанчич за Макфакс: На СЈО мора да му се дадат услови и време да ја заврши својата работа

A1on | на 1.2017

На Специјалното јавно обвинителство (СЈО) мора да му се обезбедат услови и време за да ја заврши својата важна работа, изјави портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич за Макфакс , додавајќи...

СЈО мора да добие услови и време да ја заврши својата работа

СЈО мора да добие услови и време да ја заврши својата работа

Позитив | на 1.2017

На Специјалното јавно обвинителство мора да му се обезбедат услови и време за да ја заврши својата важна работа, изјави портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич за Макфакс, додавајќи дека...

Шкариќ Иванов го прекрши Уставот поради мандаторот Груевски

Шкариќ: Иванов го прекрши Уставот поради мандаторот Груевски

Локално | на 1.2017

Претседателот Иванов треба да го додели мандатот за формирање на владата на партијата, односно коалицијата која може да обезбеди мнозинство во Собранието, а не на партијата која освоила најмногу пратенички...

Коцијанчич за Макфакс На СЈО мора да му се дадат услови и време да ја заврши својата работа

Коцијанчич за Макфакс: На СЈО мора да му се дадат услови и време да ја заврши својата работа

Макфакс | на 1.2017

На Специјалното јавно обвинителство (СЈО) мора да му се обезбедат услови и време за да ја заврши својата важна работа, изјави во понеделникот портпаролката на Европската комисија (ЕК), Маја Коцијанчич...

ВМРО ДПМНЕ нема да се согласи со продолжување на мандатот на СЈО

ВМРО-ДПМНЕ нема да се согласи со продолжување на мандатот на СЈО!

Пулс 24 | на 1.2017

Во денешното интервју за „Дневник“ лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, опширно говори за мандатот, работата и за иднината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Тој недвосмислено вели дека ВМРО-ДПМНЕ...

Тоалетна платформа за развлекување на кризата и замачкување на одговорноста

Тоалетна платформа за развлекување на кризата и замачкување на одговорноста

Либертас | на 1.2017

И Младичот со кристалната топка, предраги постновогодишни лепотанки и лепотани мои, има нешто да каже околу Платформата на трите партии на Албанците, која деновиве ја преокупира јавноста, и е одличен показател...

Очекувањата на ЕУ се брзо формирање на влада

Очекувањата на ЕУ се брзо формирање на влада

Пулс 24 | на 1.2017

Откако претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска му го предаде мандатот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за составување нова влада, Европската унија излезе со повторен став дека...

Демократијата е сериозна работа

Демократијата е сериозна работа

Либертас | на 1.2017

ДУИ, БЕСА и Алијансата за Албанците усвоија денес заедничката платформа која ќе биде основа на партиите на Албанците во преговорите за формирање на нова влада. Според мене ова многу тешко може да се нарече...

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност